LESNÍK A REDAKTOR JAN DOLEŽAL
01.02.2002 | Svět myslivosti
Dne 27. listopadu 2001 se ve Žďáře n. S. uskutečnil seminář věnovaný vzpomínce na Jana Doležala (1847-1901), prvního českého lesnického a mysliveckého spisovatele a zakladatele českého lesnického a mysliveckého periodického tisku. Na seminář "Jan Doležal - zakladatel časopisu Háj, historie, vývoj a současnost lesnických médií” navazovala výstava připomínající 100 let od úmrtí zdejšího významného rodáka.
Jan Doležal založil a v letech 1872 - 1901 vydával první český lesnický časopis Háj. První číslo Háje vyšlo 20. ledna 1872 v době, kdy byl ještě Doležal, syn revírníka, adjunktem. V roce 1873 však opustil lesnickou službu a plně se věnoval vydávání časopisu. V prvních ročnících se v Háji objevovaly nejen odborné lesnické i myslivecké články, ale i články zábavné. Doležal začal později vydávat přílohu Háje nazvanou Myslivna (1874-1875), ve které se uplatnila myslivecká témata a zábava, zatímco Háj se zaměřoval pouze na lesnickou problematiku. V letech 1878-1901 vycházela jako příloha Háje odborné myslivosti věnovaná Lověna. Doležal se však nevěnoval pouze lesnické a myslivecké tematice, vydával i populární přílohy pro veřejnost, a čtení pro celou rodinu zejména o přírodě. 25. prosince loňského roku uplynulo sto let od jeho úmrtí.
U této příležitosti připravilo Regionální muzeum ve Žďáře n. S. ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti Brandýs n. L. výstavu s množstvím historických materiálů, ukazujících na vývoj českého lesnického a mysliveckého tisku. Na doprovodném semináři zazněly příspěvky připomínající Doležalův život a tvorbu. Došlo i na diskusi, která mj. odhalila ostrý kontrast současné informační exploze a jejích průvodních jevů se skromností a živořením odborného novináře konce devatenáctého století. Účastníci si vyměnili názory i na budoucnost tištěných periodik v konkurenci internetu a elektronických médií. Převládl konzervativní názor a přesvědčení, že "klasické” časopisy budou ještě dlouhou dobu přijatelnějším zdrojem poskytování informací a internet se svou rychlostí a dalšími vlastnostmi bude vhodným doplňkem. Všichni přítomní vyjádřili svou účastí úctu a uznání člověku, jenž věnoval úloze buditele českého lesnictví, bez nadsázky, celý život.
Ing. Jan Kozel
Svět myslivosti č. 2/2002
Další články v kategorii Ekologie
- ČSÚ: Chráněná území v Plzeňském kraji tvoří téměř pětinu z celkové rozlohy kraje (31.03.2026)
- Studie zmapovala infrastrukturu CHKO Soutok, čeká se růst návštěvnosti (31.03.2026)
- Na seznam chráněných zvířat přibylo čtyřicet druhů. Včetně sovy Harryho Pottera (31.03.2026)
- Je nutné změnit systém emisních povolenek a zabránit negativním dopadům na český průmysl, ceny energií i domácnosti, řekl v Evropském parlamentu ministr Červený (30.03.2026)
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)

Tweet



