Lesů na Jablonecku výrazně přibývá
13.05.2004 | Silvarium
Téměř šedesát hektarů nových lesů má vzniknout na území, které obhospodařuje jablonecká lesní správa. Výsadba nových stromků probíhá právě nyní. "Ze čtyřiceti procent se jedná o smrk, 25 procent plochy osadíme bukem, 15 procent bude tvořit javor, 10 procent jedle a dalších deset procent je pro ostatní dřeviny - tedy douglasku, jeřáb, olše, osiku, borovici vejmutovku a borovici lesní," informoval Miroslav Kortan, jablonecký lesní správce Lesů České republiky.
Pestrá dřevitá skladba je zárukou, že dojde k vytvoření odolného lesa. Zákon také stanovuje podíl dřevin melioračních a zpevňujících, kterých musí být minimálně 25 - 30 procent. V letošním roce nová sadba pokryje 57 hektarů půdy, z nichž čtyři hektary tvoří tak zvaná opakovaná sadba, tedy doplnění uhynulých sazenic."Očekáváme, že dvacet hektarů lesa vznikne také přirozeným zmlazením pomocí náletů semen dřevin,"vysvětluje lesní správce s tím, že dřeviny na sadbu musí pocházet vždy ze stejné nadmořské výšky. Nové stromky se ale částečně vysazují i pod dospělý porost. Zalesnění podsadbou se používá hlavně u stínomilných dřevin.Lesní správa Jablonec ročně vytěží přibližně 55 tisíc kubíků dřeva z plochy více než 17 tisíc hektarů.
"Jedná se nejen o dospělé dřevo, ale i probírky a prořezávky,"vysvětlil lesní správce, podle kterého lesů výrazně přibývá."Jelikož je v poslední době i malý odbyt dřeva, zvyšují se také jeho zásoby,"uzavírá Miroslav Kortan.
Další články v kategorii Ekologie
- Co rozhoduje o kvalitě kompostu? Výzkumníci ukazují, jak z bioodpadu vytěžit maximum (12.06.2026)
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)

Tweet



