Lesům škodí přemnožená zvěř

Přemnožená zvěř, která způsobuje značné škody v porostech, trápí pracovníky Lesů České republiky (LČR) plzeňského regionu. Včera to uvedl Karel Luňák, oblastní inspektor této pobočky, pod niž spadá pět lesních správ.

"Škody napáchané zvěří převyšují v letošním roce v naší oblasti částku milion šest set tisíc korun. Loni to byly dokonce více než dva miliony," informoval Luňák.

"A to přesto, že do ochrany lesa proti škodám, jež způsobuje zvěř, investujeme ročně zhruba dvacet milionů korun," podotkl.

Zvěř podle něj maří snahy lesních hospodářů o zvýšení přirozené obnovy lesa.

"Veškeré vysazené listnaté stromy a jedle jsou oploceny nebo natírány repelenty, ale přirozeně vzniklé mladé porosty takto chránit nelze. Přemnožená zvěř stromky okusuje, ty pak pomaleji rostou, a poškozená místa jsou navíc často napadena houbovou infekcí," vysvětlil Karel Luňák.

LČR spravují v současnosti v plzeňském regionu 83 tisíc hektarů lesa, což představuje 59 procent celkové rozlohy lesů na tomto území. Sčítání zvěře provádí organizace každý rok k 31. březnu. Podle letošních údajů žije v lesích obhospodařovaných plzeňskou pobočkou LČR 1498 kusů jelení zvěře, 35 daňků, 298 muflonů a 2792 srnčí zvěře.

"Škody v této lokalitě způsobuje nejčastěji jelen sika. Tento druh jelena byl původně vysazen před sto lety v oborách na Manětínsku a na Přešticku. Oplocení těchto obor však bylo v průběhu druhé světové války poškozeno a jelen sika se přemnožil v širokém okolí. Na některých územích jsou dnes jeho stavy až desetinásobné v porovnání s normovanými stavy," upozornil inspektor.

Dvakrát více, než by bylo únosné, je podle něj také kusů srnčí zvěře.

"Snižovat stavy zvěře je velmi obtížné. Zvěř do lesa bezesporu patří, ale z hlediska rovnováhy v ekosystému je důležité udržovat její stavy v rozumném počtu," sdělil Luňák.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info