Lesy ČR zrekonstruovaly u Stříbra historickou nádrž, vznikl i mokřad a tůně
21.11.2023 | Lesy České republiky, s. p.
Hradec Králové, 16. listopadu 2023 – Rekonstrukci historické vodní nádrže s mokřadem a dvěma tůněmi dokončily v lesích nedaleko Kostelce u Stříbra v Plzeňském kraji Lesy České republiky. Vše v rámci vlastního programu Vracíme vodu lesu. Projekt za 3,5 milionu korun patří k těm, které pomáhají adaptovat českou krajinu na klimatickou změnu.
„Vycházeli jsme z torza někdejší zemní hráze se zátopou zarostlou padesátiletými olšemi. Dnes v krajině zadržujeme vodu, která se dá využít i při požáru lesa. Mokřad a tůně mají ekologický význam,“ řekl Tomáš Rau, vedoucí správy toků pro oblast povodí Berounky z Lesů ČR.
S obnovou nádrže Pozice na mapě • Mapy.cz se začalo loni v lednu. Vodohospodáři nejprve odstranili sediment, poté rekonstruovali hráz a budovali spodní výpusť s bezpečnostním přelivem. Na závěr vznikl mokřad, který skýtá v části zatopeného prostoru úkryt pro ptactvo a drobné živočichy žijící na březích nádrže. Zemní tůně pod hrází jsou na 240 metrech čtverečních biotopem mnoha rostlin a živočichů.
Nádrž dnes na 0,4 hektarech zadrží až 6,5 tisíc metrů krychlových vody.
Projekt hrazený Lesy ČR spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství ČR.
Více se o všech vodohospodářských projektech Lesů ČR dozvíte zde: www.vracimevodulesu.cz.
Kontakt: Eva Jouklová – tisková mluvčí; Lesy ČR, s.p; +420 725 257 900; eva.jouklova@lesycr.cz
Další články v kategorii Ekologie
- V Česku přibývá zápřednic jedovatých. V létě jsou nejaktivnější, kousnutí bolí (29.07.2026)
- Nová zelená úsporám: Bezúročný úvěr domácnosti oslovil, chystají renovace za 2,3 miliardy (28.07.2026)
- Obnova Sedmihorských mokřadů zvýšila schopnost krajiny Českého ráje zadržet vodu (27.07.2026)
- Budoucnost emisních cílů, mezinárodní ambice Evropy v ochraně klimatu i trh s druhotnými surovinami projednala neformální Rada ministrů životního prostředí v Dublinu (27.07.2026)
- V norách u Ivančic na Brněnsku se zabydluje 40 syslů (20.07.2026)
- Nově objevená gueréza vypadá jako superhrdina v masce. Chrochtá ale jako vepř (20.07.2026)
- Uzavíráme zvířata v menších lokalitách. Je to cesta k jejich záhubě, varuje expertka (17.07.2026)
- The Guardian: Na Novém Zélandu se objevila ptačí chřipka, ohrožuje vzácné druhy (17.07.2026)
- V Evropě dle studie přibývá prachu, hlavně z Afriky. Škodí zdraví i ekonomice (16.07.2026)
- Lesy ČR dokončily další projekty: V jihočeské krajině nahradily odvodňovací příkopy přírodní meandry (16.07.2026)

Tweet



