Los zabloudil do Brd

Dvě nepočetné populace losů v naší republice mohou posílit migrující zvířata z Polska. Bohužel síť dálnic a silnic je pro ně mnohdy nepřekonatelnou překážkou.

Největším druhem jelenů je los. Je dokonce větší než kůň a většina z nás jej zná z přírodopisných filmů z americké divočiny, Skandinávie nebo Asie, a také ze zoologických zahrad. V Evropě žije i v Polsku, odkud k nám do Čech jednotlivé kusy migrují. U nás žije na jihu republiky. Dospělí losí samec (býk) může vážit až 600 kg, a v kohoutku měřit přes dva metry.

Los byl původním druhem naší fauny

Los evropský byl v polovině dvacátého století považován za vyhynulý druh naší fauny. Původní populace losů byly v našich zemích pravděpodobně vyhubeny již ve dvanáctém až třináctém století. O tom, že toto zvíře bylo součástí naší přírody, svědčí i některé názvy obcí - Losiny, Losiná nebo Losina. Na naše území se los začal postupně navracet v 50. letech minulého století v souvislosti s nárůstem početnosti ve východní Evropě směrem na jih a západ. První los se tady objevil v roce 1957 a do roku 1976 byl na území ČR a SR zaznamenán výskyt 29 zvířat. V roce 1974 bylo prokázáno narození prvního mláděte. Kromě jihočeských populací byl potvrzen trvalý výskyt od počátku 90. let na Nymbursku.

Los v Brdech

Los migrující z Polska se objeví někdy i v místech, kde nebyl nikdy pozorován. Jeho cesta je dlouhá a tak jeho trasu lze z pozorování mnoha lidí docela přesně odvodit. I v našem okrese už existuje několik údajů o losech, kteří tudy táhli a zase zmizeli. Od loňského roku se však doklady z pozorování o výskytu tohoto velkého zvířete objevují z více míst. V listopadu byl viděn mladý býk u Kozích Hor jižně od Nového Knína a u obce Čím u Slapské přehrady. "Mám tady asi celkem pět případů, kdy někdo losa viděl, ale poprvé, abych se přiznal, jsem tomu nevěřil," prozradil jednatel Okresního mysliveckého spolku v Příbrami Milan Kubů. "Až když se hlásilo více lidí, musel jsem uvěřit." Další zpráva o pohybu losího býka je rovněž z listopadu loňského roku. Tentokrát byl viděn u Milína. Další zmínka je z okolí Příbramě u Višňové. O Vánocích byl viděn v centrálních Brdech mezi vrcholem Jordán a Korunou. Na vlastní oči jsem viděl losího býka přímo v Brdech. A nebyl jsem zdaleka sám. K tomu se však vrátíme později, abychom dali slovo odborníkovi, jenž má spousty informací o těchto velkých savcích a hlavně se zaměřuje na problematiku migračních tahů.

Velkým nebezpečím je dálniční síť

Tím odborníkem je Václav Hlaváč, vedoucí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, středisko Havlíčkův Brod. Zavolal jsem mu, abych se jej zeptal na podrobnosti o pozorování losů nejenom v Brdech, ale v celé republice. "Mám tady informace z loňského roku, kdy byl mladý losí býk spatřen ne přímo v Brdech, ale docela blízko," řekl nám Václav Hlaváč. "Nás především zajímá, jaké mají šance migrující zvířata z Polska. Naše dvě nepočetné populace v jižních Čechách, čítající asi dvě až tři desítky zvířat, se postupně vytvořily z polských migrantů. Jenomže jejich naděje na přežití je malá, pokud nedostanou příležitost migrující kusy z Polska, je posílit. Z dlouhodobého hlediska je perspektiva obou populací velmi nejistá a to nejenom kvůli zajištění dostatečné genetické výbavy, ale také z pohledu neschopnosti takto malých populací vyrovnávat se s nepříznivými podmínkami prostředí." Typickým příkladem problémů, které mohou nastat při migraci těchto velkých savců, je případ tříletého losího býka, jenž v loňském červnu přecházel od severu v okolí Chocně a Hlinska na Havlíčkobrodsko. V blízkosti Humpolce narazil na bariéru u dálnice D1. Protože se zjevně chtěl dostat na druhou stranu dálnice, pohyboval se tu asi tři dny, než jej ochranáři, kde byl i Václav Hlaváč, museli uspat a převezli jej na druhou stranu dálnice. Mladý losí býk, jehož jsem nedávno v Brdech viděl, může být podle Václava Hlaváče klidně jedincem, kterému ochranáři vloni pomohli překonat dálnici. "Podle směru migrace, může jít opravdu o jedno a totéž zvíře." Jak je v úvodu článku uvedeno, vidělo losa už mnoho lidí a možná by jej mohli identifikovat podle fotografie, kterou nám poskytl vedoucí havlíčkobrodského střediska Václav Hlaváč.

Pokračování za týden

Fotografie:

Tříletý losí býk, jenž byl v červnu 2001 při své migraci zastaven dálnicí D1. Je možné, že právě tohle zvíře bylo spatřeno v našem okrese.

Foto Václav Hlaváč

Lesní porost v Brdech, kde se mladý losí býk zdržuje, je podmáčený. Musí tu najít dostatek potravy. Okusuje kůru listnáčů, spořádá i mladé výhonky a poláme při tom větve. Pro pohyb ve sněhu a v mokřadech je vybaven dlouhými běhy s velkými, daleko od sebe odklonitelnými kopyty a vedlejšími kopýtky.

Foto Karel Hutr

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info