Losům se Brdy zalíbily

Pozorování jedinců nebo i skupinek losa evropského v Brdech, ale i mimo nich, přibývá. Podle odborníků migrace těchto zvířat z Polska v počátku devadesátých let ustaly, ale podle mnoha údajů z příbramského okresu se zdá, že nová vlna migrací pokračuje.

Když jsme se před několika týdny poprvé věnovali pozorování losa evropského v našem okrese, ozvalo se následně několik dalších lidí, kteří toto statné zvíře na vlastní oči viděli v různých místech. Údaje přitom pocházejí z mnoha oblastí - Novoknínska, Příbramska, Dobříšska, ale i z lesního komplexu brdského lesa na Strašicku.

Sled pozorování

Z prvních pozorování bylo jisté, že se minimálně jeden losí býk zatoulal do vojenské části Brd. Od loňského podzimu odsud existuje řada údajů od lesníků nebo návštěvníků lesa, kteří zvíře viděli. Jeden losí býk údajně chodil na jablka až do Zalán pod lesem. V tu dobu byl pozorován i několik kilometrů nedaleko. Podle skromných znalostí ze života tohoto největšího zástupce jelenovitých přežvýkavců se pochopitelně tvrdilo, že jde o jediné zvíře. V době, kdy jsem losa potom v zimě na sněhu vystopoval, nebyl bych si jist takovou velikostí jeho teritoria. Tedy alespoň s ohledem na zimní období. Nelze to asi dokázat, ale podle poznatků lesníků a mých pozorování lze předpokládat, že losů je anebo bylo v Brdech více. V době, kdy asi tříletý býk velice silně lpěl na svém teritoriu a měl i stálé stávaniště - místo, kde přes den spokojeně trávil a odpočíval, existují poznatky o pohybu losího býka ze Zalán, z revíru strašické správy vojenských lesů a také ze samého centra středních Brd. A to už vůbec nepomýšlím na další tuláky, jejichž pohyb byl prokázán ještě na podzim na Milínsku, Novoknínsku atd. V létě a na podzim byl také spatřen několikrát mezi obcemi Buková a Věšínem. "Náš" známý losí býk z brdského lesa žil asi půl roku ve značně omezeném prostoru. Zvláště přes zimu, když byl hluboký sníh.

Opustil přechodný domov

S příchodem jara ho však zřejmě znovu přepadly tulácké choutky. Jeho stopy v bahně v okolí místa, kde trávil dlouhý čas, zestárly, a zmizel jako duch. Možná pokračuje v migraci. Možná jenom vystřídal či si zvětšil území, kde se hodlá další čas pozdržet, a tudíž se stal nenápadným. Alespoň prozatím.

Losi tu chodí ve skupinkách

Že se v Brdech a v oblasti Podbrdska pohybuje více než jedno zvíře, netvrdím jenom já. Další informace, zatím nejčerstvější, co znám, pocházejí z počátku března. O tomto pozorování píše v týdeníku Periskop M. Kokštejn z Mokrovrat. Citujeme: "...V neděli 3. března jsme s manželkou spatřili v prostoru lesa vpravo od vesnice Sychrov tři losy, kteří postupovali směrem k Dobříši. Na vzdálenost asi sto metrů jsme nejprve uviděli na lesní cestě k bývalému vojenskému skladu mohutnou postavu zvířete s hlavou podobnou koňské. Zastavila se asi na dvě minuty, pak odbočila na druhou stranu do lesa. Vzápětí přišla dvě zvířata téhož vzhledu, ale o poznání menší. Chvíli nás pozorovala, a asi po třech minutách následovala svého druha..."

Rodí se další populace losů v Česku?

Mohlo se jednat o mladého býka, losici a mládě - losíče, kteří procházeli ne přímo společně, ale v těsné blízkosti. Mohla to však být jenom losice s mláďaty. Na tuto informaci reagoval Václav Hlaváč, vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny, který se zajímá o migrace losů: "To je bezesporu zajímavé, zvláště když jde o více zvířat," řekl Hlaváč."Všechna pozorování z příbramského okresu už mohou částečně poukazovat na to, že v Brdech může vznikat další mikropopulace tohoto druhu v republice."

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info