Maso může skrývat nebezpečí

Přenašečem nebezpečného parazitárního onemocnění může být i v našem okrese volně žijící zvěř, především divoká prasata. Upozornil nás na to Jaroslav Holec z Okresní veterinární správy v Klatovech, místopředseda okresního mysliveckého spolku.

"Zejména černá zvěř může být mezihostitelem svalovce stočeného, Trichinella spiralis, parazita, který způsobuje onemocnění nazývané svalovčitost čili trichinelóza. To je ze zvířat přenosné na člověka," říká veterinární lékař.

Jak upozorňuje, lidé se mohou nakazit při konzumaci nedostatečně tepelně zpracovaného masa divočáků. Svalovec se v žaludku člověka jako trvalého hostitele stává vlivem zažívacích šťáv aktivním a proniká odtamtud do střev. Tam samičky nakladou až patnáct set živých larviček, které se provrtávají stěnou střeva a krví jsou roznášeny po celém těle včetně mozkové tkáně.

"U člověka je trichinelóza neléčitelná," varuje milovníky krvavých bifteků Holec.

"U černé zvěře, do jejíhož trávicího traktu se parazit dostává pozřením drobných hlodavců, sice dochází k obdobným procesům, ale zvířata jsou jen mezihostitelem a neonemocní," upřesňuje veterinář a dodává, že larvičky svalovce se u divočáků usazují v nejvíce prokrvených částech svalstva - v pilířích bráničních, mezižeberních svalech, jazyku a podobně.

Podle zákona o veterinární péči a s ním souvisejících vyhlášek musí být veškerá prasata, a to domácí i divoká, vyšetřena na přítomnost těchto parazitů. Odebrané vzorky se na základě novelizovaných předpisů vyšetřují takzvanou trávicí metodou.

"Do roku 2001 se používala kompresní metoda, ale ta nebyla tak spolehlivá," podotýká Jaroslav Holec.

Vzorky svaloviny na Klatovsku vyšetřují tři pracoviště státní veterinární služby: Masokombinát Klatovy, Sanitní jatky Horažďovice a Výkupna a zpracovna zvěřiny ing. Kopačky v Petrovicích u Sušice.

"Loni byly zachyceny dva případy svalovčitosti černé zvěře, a to v okresech Frýdek-Místek a Znojmo. Je tedy zřejmé, že nebezpečí nákazy skutečně existuje," zdůrazňuje veterinář a připomíná, že maso divočáků je před konzumací třeba důkladně uvařit nebo upéci.

Každý myslivec, který uloví černou zvěř, je tedy ze zákona povinen předložit vzorky její svaloviny k vyšetření. Pouze v případě, kdy se černá zvěř prodává na sběrná a výkupní místa Interlovu Praha a také pro FIWI Bohemia International v klatovském Masokombinátu, není nutno zajišťovat vyšetření, neboť zmiňované výkupny se o ně postarají samy.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info