MONTÁŽE

Mezi mysliveckou a loveckou veřejností se stále vedou diskuse, jakou montáž, nebo-li držák puškohledu, si na svoji zbraň pořídit. Z tohoto důvodu se pokusím alespoň částečně nastínit výhody a nevýhody jednotlivých systémů. , V tuzemsku jsou nejběžnější tři typy montáží. Montáž násuvná - pevná, klapková nebo jí podobná montáž suhlská /zvaná též "švábmontáž"/ a montáž otočná /tzv. "švengmontáž"/.

Montáž násuvná - pevná

Jedná se o držák nejjednodušší konstrukce a co není zanedbatelné, i o držák finančně nejdostupnější. Cenová dostupnost vyplývá z toho, že řada výrobců opatřuje své zbraně prizmaty na uchycení násuvné montáže, a proto je možno montáže vyrábět sériově pro různé typy zbraní, resp. rozměry prizmat.

Výhodou tohoto systému je velmi pevné uchycení na zbrani, poměrně nízká stavba a snadné namontování na zbraň, většinou řešené šrouby nebo křídlovými maticemi.

Naopak velkou nevýhodou násuvných montáží je nemožnost rychlého a jednoduchého sejmutí puškohledu, pokud chceme střílet přes mechanická mířidla. např. při naháňce. Navíc z vlastní zkušenosti vím, že pří sejmutí a opětovném nasazení této montáže je téměř vždy nutná kontrola. popř. korekce nástřelu. Pokud chceme i s násuvnou montáží střílet přes mechanická mířidla, musíme zvolit montáž s podhledem, který však zvyšuje u velkých průměrů stavbu montáže. Z toho, co bylo řečeno vyplývá, že násuvnou montáž lze doporučit pro sportovní střelce, pro lovce v jejichž honitbách se neloví naháňkou a pro lovce, kteří do své výbavy nechtějí investovat větší finanční prostředky.Velmi vhodná je i pro malorážky.

Montáž klapková

Tato montáž odstraňuje veškeré nevýhody montáže násuvné. Její neocenitelnou předností je velmi snadné sejmutí a opětné nasazení puškohledu, bez nutností korekce nástřelu. Z toho plyne i další výhoda a tou je možnost transportu zbraně odděleně od puškohledu. Navíc si majitel zbraně může zvolit zda chce montáž s podhledem nebo bez podhledu - co nejníže k ose hlavně.

Také je možné na již stávající spodní díly montáže, tzv. kameny, dolícovat další držák na jiný puškohled, popř. kolimátor, které jsou samostatně nastřeleny na danou zbraň. Tyto montáže jsou vyráběny a lícovány individuálně na každou zbraň, optiku a střelce. Tomu samozřejmě odpovídá i jejich cena. Stejné vlastnosti má i montáž suhlská, která je nejvíce používaná u kombinovaných zbraní, jako trojáků, obojetnic a kulových dvojáků, a to zejména díky jejímu estetickému souladu se zbraní.

Otočná montáž

V tuzemsku je tento typ montáže zatím méně užívaný. Její předností je, stejně jako u montáže klapkové, snadné nasazení a sejmutí ze zbraně a s tím související výhody. Tyto montáže jsou vyráběny sériově pro dané typy zbraní ze současné produkce světových zbrojovek.

To znamená, že ne na každou zbraň, byť v ČR zakoupenou, může být tato montáž v tuzemsku k sehnání. V tom případě zbývá jediná možnost a to úprava zbraně nebo samotného držáku, popř. výroba spojovací součásti mezi zbraní a komerčním držákem.

Všechny úpravy však tento způsob připevnění puškohledu prodražují. Jelikož se od začátku tohoto článku zmiňuji o finanční náročnosti různých typů montáží, uvedu cenové rozpětí jednotlivých systémů.

· násuvné montáže tuzemské výroby: od 500 do 1300 Kč

· klapkové montáže zhotovené na zakázku (týká se i suhl - montáží): od 4500 do 10 000 Kč - v závislosti na typu zbraně a puškohledu

· otočné montáže tuzemské výroby: od 2200 do 10 000 Kč

Pokud se rozhodnete pro montáž násuvnou nebo otočnou, doporučuji svěřit jejich instalaci na zbraň a puškohled odborné puškařské dílně. Tím se vyhnete problémům, popř. poškození zbraně, puškohledu nebo držáku, neboť i instalace násuvné (pevné) montáže vyžaduje jisté zkušenosti. Odborná dílna může provést i nástřel zbraně a majitel si provede pouze kontrolní střelbu. Poslední a ne nepodstatnou věcí je, že za namontování jakéhokoli držáku, nese firma odpovědnost a tudíž poskytuje i záruku. Na namontování montáží pevných a otočných šest měsíců a tři roky na montáže klapkové.

Na závěr bych si dovolil poněkud odbočit od tématu.

Vážení myslivci a lovci, blíží se lovecká sezóna a přiznejme si, kolikrát jste zkontrolovali stav svých zbraní po sezóně minulé. Každá zbraň, která má spolehlivě sloužit, si po určité době zaslouží mimo běžnou údržbu i celkovou kontrolu, vyčištění a seřízení u odborníka.

V současné době sice existuje na tuzemském trhu množství různých přípravků na čištění zbraní, jejich krátkodobou i dlouhodobou konzervaci, nebo přípravků univerzálních. Všechny tyto přípravky, jakkoli kvalitní, však nemohou nahradit kompletní servisní službu odborné puškařské dílny.

Ne každý myslivec nebo lovec má takové možnosti, popř. zkušenosti a manuální zručnost, aby se pustil do úplné demontáže, o zpětné montáži ani nemluvě - například kozlice nebo trojáku. Z denní praxe známe, že naprostá většina střelců vyhledá opravu, až když je závada většího rázu a tím i finančně náročnější. Přitom pravidelné, pečlivé prohlídky a s nimi souvisejí~í případné opravy mohou předejít nepříjemným situacím a zklamáním při samotném lovu a přispívají k bezpečnosti jak střelce samotného, tak i jeho okolí.

Bohuslav Novotný

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info