Myslivci musí srovnat stavy zvěře

Začíná se přemnožovat zvěř v lesích, a to začíná trápit majitele lesních porostů. Tento fakt sice nelze použít celoplošně, ale v některých regionech už dochází k citelnému poškození porostů.

A jaká je situace na Vysočině? I zde jsou z pohledu státní společnosti Lesy České republiky už náznaky, že myslivecká sdružení, přesněji jejich členové, střílejí příliš málo zvěře. Zejména srnčí, kančí a mufloni je údajně kvůli nezájmu myslivců již dost přemnožená a způsobuje škody na lesních kulturách.

Listnáče zvěři chutnají

Jak uvádí Jan Znojemský, oblastní inspektor Lesů ČR, v každé honitbě jsou stanoveny určité normativní stavy zvěře, které však nájemci někdy nedodržují a dovolují takzvané přezvěření. Odhaduje se, že počet srnek a srnců v českých lesích až o 40 procent překračuje stav, který je z hlediska přirozené obnovy lesa a jeho hospodářského využití ideální.

Současně lesáci v této souvislosti připomínají, že ochrana lesních porostů proti přemnožené zvěři, která například okusováním ničí mladé stromky, ročně stojí značně vysoké finanční částky. Přemnožená zvířata ničením mladých lesních kultur brání přirozené obnově lesa. A konkrétně nyní, kdy se rozšiřuje výsadba listnáčů, právě tyto mladé stromky srnkám i muflonům nejvíce chutnají a ti dokáží poškodit nebo překonat i oplocení lesních školek, aby si pochutnali.

"Je možné, že jsou už oblasti, kde dochází k přemnožení zvěře, ale na Ledečsku tomu tak určitě není. Jednotlivá myslivecká sdružení striktně dodržují roční plán odstřelu," uvedl myslivec Jiří Hůla z Ledče. Podle lesního správce Rudolfa Bíny, z lesní správy Ledeč, problémy s přemnožením srnek či srnců zatím rovněž nemají.

"Je však pravda, že na Ledečsku se v lesích již začíná objevovat i muflon a jeho stavy se zvyšují. Osobně si však myslím, že to i do budoucna dokáží členové místních mysliveckých sdružení ohlídat tak, aby ke škodám nedocházelo."

Škody nejsou velké

Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav včera uvedl, že sice spravují 4500 hektarů lesních porostů, ale jednotlivá myslivecká sdružení dokáží ohlídat rozumné stavy spárkaté zvěře.

"K žádným ohromným plošným škodám nedochází, ale občas ke škodám lokálního charakteru samozřejmě při takové výměře lesů dojde, ale nejdou do horentních částek." To znamená, že v okrese přemnožení zvěře v lesích zatím nehrozí. Ale i zde platí, že se střílí zvěř, která je pro lovce jako trofej atraktivní, a o méně hodnotné a slabší kusy je zájem menší. Podle Karla Růžičky, předsedy Okresního mysliveckého spolku Havlíčkův Brod, jeleni i srnci v lesích částečně škody způsobují, a to i v rámci okresu.

"Jeleni jsou na normovaných stavech, ale srnčího je více než je zdrávo a škodí porostům jejich okusem. V tomto případě musíme co nejdříve udělat přesné sčítání vysoké zvěře ve všech honitbách a její počet kusů dostat na plánované stavy. Jiné východisko není."

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info