Myslivci na Lounsku musí kvůli mrazům v těchto dnech krmit zvěř daleko víc

Současné nezvykle nízké teploty přidaly práci členům mysliveckých spolků na Lounsku. Ti musí zavážet krmelce drobné a lesní zvěře v nynějším mrazivém počasí oproti jiným dnům dvakrát týdně.

"Rozhodně nelze říci, že by příchod silných mrazů naše členy zaskočil. Naprostá většina z 74 mysliveckých spolků v okrese musí mít dostatečnou zásobu krmení připravenu dlouho před začátkem zimy," potvrdil včera předseda okresního výboru Českomoravské myslivecké jednoty Ing. Miloš Novák. Zatímco až do nástupu mrazů zaváželi myslivci krmelce jednou týdně, nyní musí vyjíždět dvakrát, aby si zvěř v mrazivém počasí udržela dobrou kondici. Přikrmuje se jak drobná zvěř, hlavně bažanti, tak i srnčí nebo daňci. Podstatnou složkou přikrmování je obilí, které získávají myslivci jednak od svých členů z řad soukromě hospodařících rolníků, nebo od zemědělských společností či družstev z Lounska darem.

"Bez jejich přispění bychom zimní krmení zvěře jen těžko zvládali," potvrdil Miloš Novák.

Zatímco pro domácí zvířata je vhodnější obilí vyčištěné, zvěři zcela vyhovuje tzv. zadina, odpadní nečištěné obilí z kombajnů, které obsahuje i semena plevelů a další přísady. Srnčí a ostatní spárkaté zvěři, včetně divočáků, se podává i krmná řepa. Zimní přikrmování nejenže ukládá myslivcům zákon, ale pro většinu z nich je přirozenou zimní činností. Hladovějící obyvatelé polí a lesů by se mohli odstěhovat tam, kde dostávají lepší péči, navíc podle Nováka lze v honitbách lovit jenom kusy, jež jsou nad kmenovými stavy zvěře.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info