Myslivci staví novou odchovnu

Muži v zelených kamizolách z tmaňského sdružení Ostříž mají napilno. Do května totiž musí postavit novou odchovnu, kde chtějí již v letošním roce vypiplat další koroptve a bažanty.

Více než dvacet let se tmaňští myslivci specializují na zazvěřování honitby. Kromě odchovu bažantů a koroptví se od loňského roku rozhodli i pro divoké kachny. Pro letošní rok si ale myslivci dali vyšší cíl, postavit novou odchovnu. "Do nového areálu budeme muset investovat asi třicet tisíc korun. Chceme totiž vybudovat velkou odchovnu, abychom naši činnost mohli vykonávat na vyšší úrovni," sdělil finanční hospodář Karel Zbuzek. Tmaňské myslivce tlačí čas, protože areál chtějí mít hotový do května. "Na začátku černa dostaneme první bažanty a ty již chceme vychovat v novém areálu," poodhalil plány Karel Zbuzek. "Podle dosavadní praxe jsme odkupovali jednodenní kuřata, a pak je odchovávali na Louníně po dobu šesti neděl. Následně je rozdělujeme do dalších voliér, které máme doma nebo v honitbě. Do revíru se zvěř vypouští asi po osmi týdnech," popsal dosavadní postup při odchovu mladých bažantů a koroptví finanční hospodář. V loňském roce myslivci tímto způsobem vypiplali čtyři stovky bažantů, více než sto koroptví a téměř dvě stě kachen. Dostat ohrožené druhy zvířat zpět do přírody se myslivcům daří. Aby se však bažanti nebo koroptve dočkali dospělosti, to již myslivci mohou jen těžko ovlivnit. "Ve volné přírodě je predátorů víc než dost a v mnoha případech jsou celoročně chráněni. Kdybychom však tuto práci nedělali, dostali by se bažanti i koroptve do Červené knihy ohrožených zvířat," upozornil předseda tmaňských myslivců Antonín Plátěnka. Naštěstí se počty těchto opeřenců začínají zvyšovat. "Dnes již není zvláštností, když vám přes cestu v našem revíru přelétne bažant. Nejkrásnější pohled se ale naskytne tomu, kdo na poli zahlédne rodinky koroptví," pochlubil se dobrými výsledky Antonín Plátěnka.

Fotografie:

Na výroční schůzi se tmaňští myslivci shodli, že je nutné zapojit všechny síly a dodělat novou odchovnu do konce května. Areál bude sdružení stát asi třicet tisíc korun.

Foto Miloš Klíma

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info