Myslivci vystaví přes 2000 trofejí
27.05.2005 | Mladá fronta Dnes
Víc než dva tisíce loveckých trofejí bude k vidění na Výstavišti v Lysé nad Labem. Návštěvníci si na výstavě Natura Viva 2005 mohou prohlédnout trofeje několika druhů jelenů, srnců, daňků, kamzíků, kňourů, lišek a jezevců. „Chybět nebudou ani exotické exponáty ze safari konaných v Africe, Asii, Novém Zélandu a v amerických zemích,“ uvedla produkční výstavy Blanka Votavová. Expozice myslivosti, rybářství a včelařství získala po 5 letech mezinárodní statut. Zařadila se tak mezi významné aktivity svého druhu u nás i v Evropě.
„Účast přijaly myslivecké organizace z Polska, Bulharska, Lotyšska, Slovenska, Ruska, samostatně vystavuje Sibiř. Přijeli i zástupci Litvy, Chorvatska, Estonska, zájem projevily Čína a Maroko. Patronát nad výstavou převzalo Ministerstvo zemědělství ČR a Ministerstvo pro místní rozvoj ČR,“ řekla Votavová. Výstava začíná dnes a potrvá do 4. června, při zahájení projde městem slavnostní průvod, který dorazí v 10 hodin na Výstaviště. Doprovodný program pořadatelé rovnoměrně rozdělili do všech devíti výstavních dnů. „Každý den se totiž na Výstavišti představí dva kraje České republiky.
Připraveny jsou ukázky výcviku loveckých psů, sokolů, vábení zvěře a síťování. Oborové svazy poskytnou zájemcům po celou dobu trvání výstavy odborné poradenství,“ doplnila Votavová. Účast při zábavných programech přislíbila celá řada známých umělců. „Návštěvníci se mohou těšit na Naďu Urbánkovou, Vladimíra Brabce, Pavlínu Filipovskou, Václava Faltuse, Petra Štěpánka a Václava Vydru a další. Vystoupí také taneční a pěvecké soubory, dechové a cimbálové kapely. Uskuteční se i módní přehlídky vhodného oblečení pro zmiňované zájmy a pro pobyt v přírodě. Otevřeno je vždy od 9 do 17 hodin.“ Pro návštěvníky této mimořádné expozice je připraveno více míst pro parkování, ale pořadatelé doporučují zejména o víkendech využít železnici, nádraží je od výstaviště vzdáleno tři minuty chůze.
Spolupořadateli výstavy jsou Českomoravská myslivecká jednota, Český svaz včelařů a Český rybářský svaz. Na výstavě Natura Viva si odborníci z různých zemímohou porovnat kvalitu chovu zvěře, ryb a včel. Návštěvníci se zároveň seznámí s posledními trendy ve zmíněných oborech. „Expozice seznámí s českou myslivostí, ukáže aktivity, kterými se v přírodě zabýváme ve vztahu k volně žijící zvěři. Důležitá je i činnost spolků, která se snaží rozvíjet myslivecké tradice a zvyky. Obojí lze považovat za součást našeho kulturního dědictví,“ uvedl Antonín Bláhovec, funkcionář Českomoravské myslivecké jednoty.
Další články v kategorii Ekologie
- Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory (13.04.2026)
- Krkonošští hospodáři mohou opět žádat o příspěvek na péči o horské louky (13.04.2026)
- Zemědělský ústav povolil užití jedů na hraboše, ochránci to kritizují (13.04.2026)
- Tučňák císařský se nově stal ohroženým druhem - kvůli tání mořského ledu (10.04.2026)
- Komáři v Jižní Americe se geneticky adaptují na insekticidy (09.04.2026)
- Evropská komise na první čtvrtletí stanovila cenu uhlíkového cla na 75,36 eura za tunu CO2 (09.04.2026)
- Houby mezi sebou šíří drby o moči a vodě (09.04.2026)
- Peruánští vědci zmapovali vliv pesticidů na rakovinu po celé zemi (08.04.2026)
- Odborníci monitorují pohyb vlků na Broumovsku pomocí GPS (07.04.2026)
- Martin Kocanda byl jmenován státním tajemníkem Ministerstva životního prostředí (07.04.2026)

Tweet



