Myslivecký kalendář - LISTOPAD

Doby lovu zvěře - celý listopad: jelen, laň, kolouch jelena evropského, jelen, laň, kolouch jelena siky, jelen, laň, kolouch jelence viržinského, srna, srnče, muflon, muflonka, muflonče, daněk skvrnitý, daněla, daňče, prase divoké, kňour, bachyně*, kamzík horský, kamzice a kamzíče, koza bezoárová - kozel, koza, kůzle, zajíc polní, králík divoký*, ondatra pižmová, kuna lesní a skalní*, tchoř tmavý, bažant obecný - kohout a slepice* (v bažantnicích), bažant královský - kohout, slepice (jen v bažantnicích), krocan divoký a krůta, kachna divoká, polák velký, polák chocholačka, lyska černá, husy, sojka obecná, hrdlička zahradní, havran polní.

S povolením orgánů ochrany přírody lze v listopadu lovit: medvěd brtník, vlk, vydra říční, los evropský, jestřáb lesní, kormorán velký, výr velký (odchytem nebo vybíráním vajec).

Celoročně nehájená zvěř: liška obecná, psík mývalovitý, vrána obecná (černá a šedá), straka obecná, sele a lončák prasete divokého.

Zvěř označená * má stanoveny výjimky v dobách, podmínkách a způsobech lovu.

Listopad je měsícem, ve kterém začíná hlavní lovecká sezona lovů na drobnou zvěř. Hony by měly být mysliveckým svátkem, nejenom příležitostí si konečně něco ulovit či si vystřelit. I při lovech na drobnou zvěř by mělo platit, že myslivec neloví proto, aby lovil, ale loví proto aby choval. Snad ještě připomenout mysliveckou etiku, zejména myslivecké oblékání. I když se o tomto problému neustále hovoří, setkáváme se s tím, že myslivci chodí oblékaní v maskáčích, ověšeni nábojovými pásy, s doplňky hodných afrických lovců i lovců bizonů. Myslivecké oblékání má v české myslivosti dávnou tradici, nejenom myslivecká mluva nebo podávání úlomku. Koneckonců člověk v maskáčích se zbraní je voják, člověk v černém obleku se zbraní je mafián (a ne myslivec).

Intenzivně lovíme veškerou holou spárkatou zvěř. Zejména na samostatných lovech. Nátlaček děláme co nejméně. Při nich se udělá hodně chovatelských chyb. Do konce listopadu by měl být, v dobře vedené honitbě, průběrný lov holé zvěře splněný alespoň na 80 - 90 %.

Do krmelců pro spárkatou zvěř postupně navážíme seno, tak, aby jej měla zvěř vždy podle potřeby. V listopadu ještě intenzivně přikrmujeme jadrnými krmivy a speciálními granulemi. Pokud zvěř tato krmiva intenzivně bere, můžeme již v tomto měsíci přikročit k podávání medikovaných krmiv.

Drobné zvěři zakládáme podle potřeby všechny druhy krmiv, zejména jadrná a dužnatá. Myslivecký hospodář vede záznam o lovu zvěře a jejím úhynu Mysl 007, po každém honu posílá hlášenku podle dispozic OkÚ. Pokud se něco změní v plánu honů (datum konání atd.), je nutno nejméně pět dnů předem informovat OkÚ. Koncem listopadu by si měl myslivecký hospodář udělat bilanci dosavadního lovu spárkaté zvěře a na prosinec rozepsat lov zbývající zvěře na konkrétní myslivce, členy MS, nebo požádat OkÚ o změnu plánu lovu a chovu.

Dr. Ing. Rudolf NOVÁK

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info