Myslivecký výzkum bez hranic

Otevření nových experimentálních zařízení pro jelení zvěř na Mezinárodním pracovišti výživy a ekologie zvěře v Nitře

Dne 26. října 2001 bylo na Mezinárodním pracovišti výživy a ekologie zvěře při VÚŽV Nitra slavnostně otevřeno nově vybudované experimentální zařízení pro jelení zvěř. Při této příležitosti se sešel velký počet hostů ze tří středoevropských zemí, Slovenska, Rakouska a České republiky. Potvrzením vysokého mezinárodního významu tohoto pracoviště a zdůrazněním aktuálnosti myšlenky společného mysliveckého výzkumu ve středoevropském prostoru byla skutečnost, že zvláště velký počet účastníků přijel z Rakouska. Kromě celé řady jiných vysoce postavených hostů se slavnostního aktu osobně zúčastnili nejvyšší představitel Mysliveckého svazu spolkové země Burgenland, Landesjägermeister dvorní rada Dipl-Ing. Friedrich Prandl a prezident Zeleného Kříže, Dir. Johannes Trnka, zastupující rakouské myslivecké svazy a organizace, které výzkumný program pracoviště v Nitře významně finančně podporují. Ze Slovenské strany se zúčastnili zástupci Ministerstva pôdohospodarstva Slovenské republiky, Ing. Ján Vajs a Ing. Igor Olajec, dále hosté z Lesnického výzkumného ústavu Zvolen, Slovenskej pôdohospodarskej Univerzity Nitra a dalších partnerských institucí. Z České republiky přijeli kromě celé řady zainteresovaných myslivců také prorektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno, prof RNDr Stanislav Zima, a za Lesnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně Ing. Josef Feuereisel.

Nově vybudované experimntální zařízení pro jelení zvěř slavnostně otevřeli (zleva) prezident Zeleného Kříže, Dir. Johannes Trnka, vedoucí samostatného oddělenia poľovnictva na Ministerstvu pôdohospodarstva SR Ing. Igor Olajec a Landesjägermeister za Burgenland dvorní rada Dipl.Ing. Friedrich Prandl.

Mezinárodní pracoviště výživy a ekologie zvěře V Nitře vzniklo v roce 1999 jako slovensko-rakouská výzkumná instituce, na jejímž vzniku se společně podílely Büro für Wildtiermanagement und Ökologieforschung Wien a Výzkumný Ústav živočišné výroby Nitra. Krátce nato, ještě v průběhu roku 1999, byla původně dvoustranná mezinárodní spolupráce rozšířena o dalšího partnera, kterým se stal nově vzniklý Institut ekologie zvěře Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Cílem úzkého propojení činnosti uvedených tří výzkumných institucí v Nitře, Vídni a Brně je realizace společného výzkumu ekologie zvěře v středoevropském prostoru, jehož jednotlivá pracoviště v příslušných zemích působí jako partner pro mysliveckou praxi, instituce a státní orgány. Zároveň se tato pracoviště ve výzkumné činnosti zaměřují na řešení určitých speciálních odborných témat. Hlavní úlohou Medzinárodného pracoviska výživy a ekologie zveri pri VÚŽV Nitra v rámci této mezinárodní spolupráce je výzkum fyziologie výživy a potravní ekologie volně žijících zvířat. V tomto směru pracoviště doplňuje činnost svých partnerských institucí ve Vídni a v Brně.

Úlohy a cíle nitranského pracoviště:

Řešení speciální problematiky fyziologie výživy a potravní ekologie volně žijící zvěře v podmínkách střední Evropy v úzkém propojení s partnerskými institucemi v Rakousku a v České republice.

Poradenská a konzultační činnost pro mysliveckou praxi, instituce a státní orgány na Slovensku a společně s partnerskými pracovišti ve Vídni a v Brně také v Rakousku a v České republice.

Jak oba zástupci zakladatelských institucí prof. Dr. Alexander Sommer z Ústavu výživy VÚŽV Nitra a Dr. Miroslav Vodňanský za Büro für Wildtiermanagement und Ökologieforschung Wien ve svých pozdravných projevech zdůraznili, musí se současná věda přizpůsobit požadavkům dnešní doby a hledat cesty,jak by mohla být nejlépe prospěšná praxi. Střední Evropa nezadržitelně srůstá dohromady a hranice mezi jednotlivými zeměmi se stávají stále prostupnější. Myslivecká praxe ve všech středoevropských zemích se i přes částečně odlišné podmínky střetává se stejnými problémy. Například k úbytku drobné zvěře, zajíců, bažantů a především koroptví, došlo v Českých zemích a na Slovensku ve stejném období jako v Rakousku. Dalším příkladem je problematika škod působených jelení, srnčí a v poslední době i černou zvěří, která je aktuálním tématem jak v Rakousku, tak na Slovensku jako i v České republice. Ve všech těchto sousedních zemích kladou myslivci často stejné otázky. Úlohou mysliveckých vědeckých pracovišť je tyto odpovědi zpracovávat a v použitelné formě dále předávat do myslivecké praxe. Spojením pracovišť ve Vídni, Nitře a Brně ve výzkumné společenství, působící společně ve třech zemích, se vytváří základ pro středoevropský myslivecký výzkum, ve kterém se bez ohledu na státní hranice vzájemně doplňují a společně využívají jak materiální zdroje, tak i odborné vědomosti. Proto je posláním Mezinárodního pracoviště výživy a ekologie zvěře v Nitře být prospěšným myslivecké praxi nejen na Slovensku, ale stejnou mírou i v Rakousku a v České republice (*).

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info