Myslivost na televizní obrazovce

Po informativních článcích o přípravě nového televizního pořadu Myslivecký magazín určeného pro myslivce a přátele přírody, které uveřejnil časopis Myslivost v č. 11/1999 a 6/2000 se myslivecká veřejnost dočkala “svého” pořadu. Zatímco Myslivecký magazín je pravděpodobně stále ještě ve stádiu příprav, na konci dubna se na obrazovce televize Prima poprvé objevilo první vydání myslivecko - rybářského pořadu nazvaného Za humny. Bohužel však mělo zatím pouze několik pokračování a podle posledních informací jeho producentů se v současné době jedná o přechodu pořadu pod Českou televizi. Televizní diváci z řad myslivců a příznivců myslivosti, kteří bydlí poblíž hranice ze Slovenskem, však přesto již nyní mohou narazit na pořad o myslivcích a myslivosti. Mohou si totiž přepnout na Slovenskou televizi, která od dubna letošního roku pravidelně vysílá relaci, kterou její tvůrci nazvali Halali.

SLOVENSKÉ HALALI

Chuť připravovat televizní relaci pro myslivce, lesníky, ochránce a milovníky přírody měli tvůrci slovenského Halali již delší dobu. Podle slov Ľubomíra Kľúčika - šéfredaktora Halali - měla na realizaci myšlenky vliv především ekonomická situace. I tyto problémy se však podařilo překlenout a první vydání pořadu, který si klade za cíl posunout myšlení diváků ještě blíže k přírodě, spatřilo světlo světa v dubnu tohoto roku. Autoři deklarují zájem o spolupráci se všemi organizacemi, které žijí “v symbióze” s přírodou a nehodlají se vyhýbat ani konfliktním tématům z dané oblasti.

“Prvořadý význam myslivosti spočívá v zabezpečování řádného chovu a zušlechťování genofondu zvěře. Neméně důležitou činností je ochrana a lov zvěře, stejně jako následné využití ulovené zvěře. Pro svou kulturní hodnotu má myslivost celospolečenský význam a zájem o výkon práva myslivosti neustále roste, “ říká šéfredaktor Halali Ľubomír Kľúčik. “Stát se dobrým myslivcem s mysliveckou etikou a respektem k tradičním zvykům a obyčejům vyžaduje mimořádně náročnou přípravu, pokud má člověk skutečně seriózní zájem zvládnout celou problematiku myslivosti. Mysliveckou osvětu, pokud se dodržuje a vykonává v praxi, závidí slovenským a českým myslivcům celé zahraničí. Proto má myšlenka tvorby televizní relace své opodstatnění především v nutnosti neustále informovat i laickou veřejnost o úloze myslivosti, jejích principech a významu. Myslivci jsou držiteli loveckých zbraní a proto je stále aktuální hovořit o správném zacházení se zbraněmi, o možnostech jejich používání. Myslivost je rovněž nevyčerpatelným zdrojem informací pro milovníky zvěře a ptactva, pro kynology, zájemce o zbraně, ale rovněž pro lesníky, zaměstnance státní správy a pracovníky ochrany přírody.”

A jakým způsobem chce Halali výše uvedené představy realizovat? “Halali bude nabízet v prvé řadě aktuální informace z jednotlivých oblastí myslivosti. Mezi prioritní témata patří myslivecká legislativa, střelectví, kynologie, myslivecká osvěta, zvyky a tradice, péče o zvěř, ochrana zvěře a její zužitkování, myslivost v praxi - informace z aktuálních akcí, představování mysliveckých sdružení a další témata,” říká Ľubomír Kľúčik. “Je mimořádně potřebné, aby se v relaci objevovala i myslivecká sdružení. Informace podané tímto způsobem totiž obohatí diváky o zkušenosti jiných, v čemž lze rovněž spatřovat smysl pořadu. A to se netýká pouze mysliveckých sdružení. Možnost představit široké veřejnosti své aktivity mají i firmy nebo organizace, které se zabývají mysliveckou problematikou. Je nutné hovořit o myslivosti aktuálně, přímo a otevřeně a současně samozřejmě odborně a pravdivě. Slovenská televize, kterou může sledovat i část obyvatel České republiky, svým rozhodnutím umožnit vysílání pořadu Halali tak podala pomocnou ruku myslivcům, lesníkům a přátelům přírody.”

A kdy musíme přepnout na Slovenskou televizi, abychom stihli začátek Halali? V říjnu stihneme ještě reprízu zaříjového vydání (14. 10. na STV 1 v odpoledních hodinách), premiérové říjnové vydání by mělo mít premiéru 28. 10. na STV 1 mezi 13. a 15. hodinou. Další harmonogram vysílání (premiér a repríz) se diváci dozví přímo v pořadu Halali.

ČEŠTÍ MYSLIVCI SLEDOVALI, CO SE DĚJE (V POŘADU) ZA HUMNY

Premiérový díl pořadu Za humny měli naši televizní diváci možnost shlédnout v sobotu 29. 4. Pořad trvající přibližně čtyřicet minut jeho autoři sestavili z mysliveckých a rybářských témat. Diváci se seznámili např. s oborními chovy zvěře, s oblíbeným plemenem loveckých psů - jezevčíky nebo s rybářskými zajímavostmi. Diváky pořadem provázel známý herec a konferenciér Josef Dvořák a lze říci, že se své role chopil důstojně. Následně jsem měl možnost osobně zhlédnout ještě další, červnové vydání pořadu Za humny. Zde autoři prezentovali další z plemen loveckých psů - labradorského retrívra, hovořilo se o drobné zvěři, rybách atd. Ze struktury pořadu, obsahu a uchopení témat bylo, podle mého názoru, cítit snahu o mysliveckou osvětu a vysvětlování základních principů myslivosti divákům z řad nemyslivců, což je jistě chvályhodná činnost. V následujících měsících se však pořad Za humny bohužel přestal na obrazovce objevovat. Dotázal jsem se proto jednoho z producentů - Ing. Libora Řeháka, PhD., z firmy Venator na důvod zmizení pořadu Za humny z programu televize Prima. Bylo mi řečeno, že v současné době probíhají usilovná jednání o “přestupu” pořadu do vysílání České televize. Takže uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál a doufejme, že i čeští myslivci budou mít v brzké době konečně svůj stálý televizní pořad.

Za pomoci materiálů poskytnutých redakcí Halali zpracoval Ing. David Vaca, PhD.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info