Na kuřáky doplácíme všichni. Ročně jsou to miliardy
17.12.2007 | Aktuálně.cz
Česká republika prodělává kvůli kouření miliardy ročně. Příjmy z daní, které kuřáci platí, nepokryjí náklady a ztráty, které kuřáci státní kase způsobí.
V roce 2003 stát vydělal na kuřáctví 49 miliard, náklady ale činily 64 miliard. Z rozpočtu tak v konečném účtování ubylo 15 miliard korun.
Tyto výsledky přináší analýza Ekonomika kuřáctví v České republice, kterou zveřejnil časopis Státního zdravotního ústavu Hygiena v letošním čtvrtém čísle.
Studie upozorňuje, že náklady na léčení nemocných kuřáků nejsou jedinými výdaji, které stát s tímto fenoménem má. Na účet kouření je potřeba zapsat například i daně z příjmu, které by kuřáci bývali státu odevzdali, kdyby předčasně nezemřeli.
"V současné době kouří v ČR asi třetina dospělé populace. Je všeobecně akceptován názor, že kouření přispívá k 25 onemocněním. Na nemoci související s kouřením umírá polovina kuřáků, z nich polovina v produktivním věku; ztrácejí tak 20 - 25 let života," upozorňují autorky analýzy Daniela Habrová a Drahoslava Hrubá z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty brněnské Masarykovy univerzity.
Daně a úspory na důchodech výdaje nevyváží
Největší klad kouření pro státní rozpočet jsou bezpochyby příjmy z daní - daně z přidané hodnoty a spotřební daně. V roce 2003, který studie sledovala, příjmy z daní dosáhly více než 39 miliard korun.
Další významnou úsporou jsou peníze na důchody, které stát ušetří, protože jejich příjemci předčasně zemřou. Za rok to dělá asi devět miliard korun.
Naproti tomu ale stát ročně za vdovské a vdovecké důchody lidem, kterým zemřel manžel kvůli kouření, zaplatí víc než třináct a půl miliardy korun. Invalidní důchody, které zavinilo kouření, stály Česko v roce 2003 víc než 5 miliard tři sta milionů korun.
Na straně výdajů státu jsou navíc ještě významnější položky. Nejvíc stát utrácí za léčbu kuřáků (18 miliard) a jejich nemocenské dávky (4,4 miliardy). O skoro sedmnáct miliard korun poklesl kvůli předčasným úmrtím kuřáků v roce 2003 hrubý domácí produkt.
Řešení: Další zvyšování daní
Podle autorek analýzy Daniely Habrové a Drahoslavy Hrubé by bylo nejefektivnějším krokem, jak kouření omezit, další zvýšení cigaretových daní. "Mění kuřácké návyky a chování mnoha lidí a vede k nekouření především mladé lidi," uvádějí.
Podle nich v Česku prostor pro zvýšení daní z cigaret je. V Česku totiž zatím stále nejsou cigarety udaněny tolik, jak to doporučuje Světová banka. Ta radí, aby daň tvořila 66 až 80 procent z ceny například krabičky cigaret.
Další články v kategorii Ekologie
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Island po dvouleté pauze navzdory protestům obnovil lov velryb (23.06.2026)
- Ministerstvo životního prostředí vydalo všechna jednotná enviromentální stanoviska pro stavbu Vodního díla Nové Heřminovy (23.06.2026)
- Benátská populace plameňáků nachází útočiště v zotavujících se mokřadech (22.06.2026)
- Kjódó: Japonští vědci přeměnili vyhozené nudle udon na rozložitelný biopapír (22.06.2026)
- Lidé v Sušici vyhlásili boj invazní netýkavce, budou ji vytrhávat u Otavy (19.06.2026)
- Letošní Den boje proti suchu a rozšiřování pouští připomíná význam pastvin i potřebu zadržovat vodu v krajině (19.06.2026)
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)

Tweet



