Na místa někdejší těžby se vracejí chránění živočichové

Dřívější "měsíční" krajina, charakteristická až několikametrovými poklesy půdy a rozsáhlými haldami, se v poslední době proměňuje na prostředí vhodné k odpočinku a provozování rekreačních sportů.

Hlubinné dobývání kamenného uhlí během uplynulých dvou století výrazně poznamenalo severní část Moravskoslezského kraje. Pánevní okresy Karviná, Ostrava a zčásti také Frýdek-Místek prošly několika etapami od naprosté ignorace a přezírání požadavků ochrany přírody až po současný, vcelku už vyvážený a legislativou ohraničený vztah těžební společnosti OKD k životnímu prostředí. Potrvá ještě ale mnoho let, než budou zahlazeny všechny šrámy, jež způsobila hornická činnost tamnímu regionu. Dílem proto, že na Karvinsku jsou stále ještě funkční čtyři velké šachty s perspektivou těžby na dalších dvacet, možná i více let, dílem proto, že zahlazování pozůstatků dolování není laciné ani jednoduché.

Podle tiskového mluvčího OKD Radka Chalupy se jen letos vynaloží na zahlazování následků hornické činnosti zhruba 320 miliónů korun. "Většina této částky pochází z rezervy vytvářené prodejem uhlí, v jehož ceně jsou zčásti zahrnuty také prostředky na útlum. OKD hradí z provozních nákladů téměř 37 miliónů korun, zatímco stát prostřednictvím ekologické dotace přispěje částkou 76 miliónů," upřesnil Chalupa. V samotné Ostravě patří ke stěžejním současným akcím sanace areálu bývalého průmyslového komplexu Karolina, hrazená z prostředků Fondu národního majetku (FNM) určených na odstraňování ekologických škod minulosti. Od roku 1997, kdy začaly vlastní práce ve 32hektarovém areálu, už bylo vynaloženo přes 1,2 miliardy korun z celkové částky odhadované na 1,66 miliardy. Stát vyčlenil na tuto rozsáhlou ekologickou akci 1,2 miliardy korun. Do konce září už bylo vytěženo 76 procent z celkového množství 400 tisíc krychlových metrů zeminy, jež projde speciální termickou desorpcí, která odstraňuje dehtové a jiné chemické znečištění. Vlastní dekontaminace půdy potrvá do konce příštího roku, další tři léta se budou čistit i podzemní vody. Souběžně probíhá nyní také propařování půdy pod ulicí 28. října, která leží v bezprostřední blízkosti sanované lokality.

Druhým horkým problémem po ukončení těžby černého uhlí z ostravské části revíru je pak unikající metan. Ten v nedávné minulosti způsobil svým nekontrolovatelným únikem několik vážných havárií na povrchu, proto se od roku 1995 zavádí kontrolní a monitorovací systém pro všechna zjištěná stará důlní díla. Na základě smluv je nyní kontrolováno na 140 lokalit OKD a 100 lokalit v působnosti Ministerstva životního prostředí, které mají eliminovat případné nekontrolovatelné úniky třeskavého plynu z podzemí bývalých ostravských a petřvaldských šachet. "Myslím, že se v posledních letech podařilo v našem okrese výrazně pokročit v odstraňování ekologických škod po těžbě černého uhlí," říká vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Karviné Pavel Santarius. "Uhlí už není modlou Těžební společnost OKD respektuje Horní zákon, snaží se uzavírat se starosty dotčených měst a obcí seriózní, oboustranně přijatelné dohody o dalších podnikatelských aktivitách. Například se podařilo velmi úspěšně rekultivovat některé lokality kolem obce Stonava, Darkov, nyní probíhají rozsáhlé práce v Karviné-Loukách," dodal Santarius. Dřívější měsíční krajina, tak typická pro Karvinsko, které značně trpělo až několikametrovými poklesy půdy a rozsáhlými haldami, se doslova před očima mění na prostředí vhodné ke krátkodobému odpočinku, k provozování rekreačních sportů a zálib. Tím, že se ustoupilo od přeměny zdevastované krajiny na pozemky zemědělsky využívané, vznikají zajímavé přírodní lokality, dokonce s chráněnými živočichy, kteří se na Karvinsko vrátili po desetiletích.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info