Na ruční kosení luk dostanou lidé méně

Chráněné louky a pastviny na Valašsku se letos zdaleka nedočkají obvyklé péče. Naopak mnohé ze vzácných a chráněných lokalit, které jsou typické pro zdejší kraj, zřejmě zarostou plevelem.

Ministerstvo životního prostředí udělalo dost významné škrty v programu péče o krajinu, z něhož se platí drobným zemědělcům a majitelům chráněných pozemků dotace na šetrné hospodaření či pastvu. Bez finanční podpory nebudou mít zřejmě motivaci chráněné louky ručně kosit. "Pravidelnou údržbu budeme muset omezit jen na opravdu nejvzácnější lokality, rostliny nebo živočichy," říká Milan Škrot ze Správy CHKO Beskydy. Podle Jarmily Krobsové z tiskového odboru ministerstva životního prostředí šlo letos na program péče o krajinu 40 milionů korun. Loni to bylo 100 milionů. "Peníze se letos daly na jiné programy, především ISPA a Phare, které dotuje Evropská unie. Poměrně nákladný je i program Natura, v němž se katalogizuje příroda pro unii," vysvětlila. Program péče o krajinu zajišťuje například ruční sečení nebo vypásání horských luk, kde rostou orchideje a vzácné mechy, vyřezávání náletových dřevin a plevele. Platí se z něj i péče o lesy a ochrana některých živočišných druhů. Správa CHKO dostala letos na tuto péči 2,6 milionu korun. To je o šedesát procent méně než loni. "Ani loňských 6,3 milionu nebylo na ošetření dvanácti set kilometrů čtverečních chráněné oblasti hodně. Letošní částka nám absolutně nepostačí," říká Milan Škrot. Příliš přispět nebude moci ani Okresní úřad ve Vsetíně. Na celý rok dostal 400 tisíc korun. Ekologové se shodují, že pokud by se musela péče o horské louky omezit delší dobu, hrozí zánik některých vzácných druhů rostlin i živočichů.

"Pokud bychom dostávali ještě několik let tolik, co letos, nebudeme schopní zajistit ani elementární ochranu vzácných druhů a lokalit," poznamenal Milan Škrot z CHKO Beskydy. Omezená péče se navíc projeví brzy a náprava do původního stavu bude několikanásobně dražší. "Když se jeden rok při údržbě květnaté louky zaspí, druhý rok se to projeví a třetí už bude zarostlá náletem. Návrat do původního stavu pak bude třikrát dražší," poznamenal vedoucí referátu životního prostředí Jiří Trezner. Dodal, že zdejší krajina je výsledkem staleté péče a peníze by na její údržbu a ochranu být měly. "Beskydy jsou v tomto ohledu botanickou zahradou Čech. Koncepci její ochrany by měl mít v kompetenci nový kraj, který by i rozděloval peníze," poznamenal.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info