Na zbraně proti pytlákům si strážci přírody počkají

Zákon o ozbrojené veřejné stráži přírody vyvolává otázky. Vláda posouvá jeho projednání.

Západní Čechy - Připravovaný zákon o ozbrojené veřejné stráži přírody, která by měla mít pravomoc zasahovat v lesích a u rybníků proti pytláctví a dalším nezákonným činnostem, vyvolává mezi myslivci, rybáři i ochránci přírody pochybnosti. Vláda, která se návrhem zákona včera zabývala, kvůli technickým a organizačním nedostatkům na 30 dní přerušila projednávání jeho předlohy.

Ochránci přírody ze Spáleného Poříčí nepokládají návrh za příliš šťastný.

"Vznikne třetí nebo kolikátá policie, a k čemu to povede?" pochybuje předseda organizace Českého svazu ochránců přírody ve Spáleném Poříčí Petr Pelikán.

"Spojí se vodní stráž, lesní, myslivecká ochrana přírody z okresních úřadů, a co to přinese? Že budou moci nosit zbraň? Předně těm lidem bude chybět odbornost - těžko někdo správně ochrání pěnkavu stejně dobře jako rybu nebo strom. A pak, bude jich málo. Nevěřím, že stát zaplatí velkou armádu ozbrojených strážců. Kritizovali jsme ten návrh zákona i na našem ústředí," říká Pelikán.

Pochybnosti o účinnosti nového zákona má také jednatel okresní organizace Českomoravské myslivecké jednoty v Klatovech Pavel Martin.

"Souhlasíme s tím, že je třeba posílit pravomoci lidí, kteří zajišťují ochranu přírody. To samozřejmě platí také o boji proti pytláctví. Navrhované znění zákona podrobně neznáme. Podle toho, co víme, by ale jeden profesionální strážce v našem okrese připadal asi na třináct mysliveckých honiteb. Nedovedeme si představit, že v tak velkém působišti sám něco může uhlídat. Tím méně pak, že dokáže koordinovat všechny dobrovolné složky od rybářů, ochranářů až po myslivce," řekl Martin.

Karlovarští rybáři by nejraději uvítali, aby možnost nošení zbraně při výkonu stráže zdejších rybníků měli jejich přísežní strážci. Jak nám sdělil hospodář Českého rybářského svazu v Karlových Varech Zdeněk Růžička, pytláků je na Karlovarsku extrémně mnoho.

"Když je však chytneme při činu, nemáme šanci. Musíme volat policii, a než muži zákona přijedou, pytlák v lepším případě uteče, v horším strážného napadne nebo ho hodí do rybníka," vysvětluje hospodář. Ozbrojená stráž by tedy podle jeho dalších slov byla větším strašákem pro pytláky.

"Podle našeho názoru by dokonce měla být uzákoněna rybářská stráž jako plnohodnotné povolání. Strážný by se tak hlídání revíru mohl věnovat po celý den," dodal Růžička.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info