Nahlédnutí do přírody za městem

Za několik dnů bude zpřístupněna pro veřejnost další naučná stezka v našem okrese.

Smyslově naučnou stezku "Údolím Skuhrovského potoka", která vznikala od loňského roku, pozná veřejnost poprvé 20. dubna.

Tři varianty trasy

V devět hodin začne předávání stezky zájemcům o poznání přírody v okolí Rybníku a České Třebové na prvním zastavení stezky u tenisových kurtů na okraji Rybníku v "klidové zóně" Srnov. Po otevření projdou první turisté osm kilometrů dlouhou trasu s patnácti stanovišti přes Třebovské stěny na okraj Skuhrova, tedy na počátek přírodní rezervace Třebovské stěny .

"Stezka sestává ze tří variant. Varianta A dlouhá tři kilometry končí u restaurace Na Hrázi a je dostupná pouze chodcům. Varianta B má závěr po pěti kilometrech na silnici z České Třebové do Skuhrova. Třetí varianta v délce osm kilometrů končí nad Skuhrovem. Dostupnost tras byla ověřena pro chodce, rodiny s kočárky, cyklisty a v zimě pro běžkaře," vysvětlila členka základní organizace Českého svazu ochránců přírody v České Třebové Hana Grundová.

Stezka vznikla jako kombinace smyslového vnímání přírody a klasické naučné stezky. Je samoobslužná, důraz se klade na aktivitu procházejícího. Městský úřad v České Třebové podpořil vydání "Průvodce stezkou" finančním příspěvkem v rozpočtu. Materiál dostanou zájemci v Informačním centru ČD a v restauraci Na Hrázi. Trasu obohacuje 15 stanovišť seznamujících s přírodou.

"Některé podávají odborné informace doplněné obrázky, jako třeba zastavení Hajní květena a hmyz, stanoviště zaměřené na lesní hospodářství, ptactvo, mykoflóru. Jiné texty jsou věnovány neživé přírodě: geomorfologii kraje s výhledem na Orlické hory, geogalerii a pramenům," pokračovala Hana Grundová.

Pohybové aktivity

Tabule u totemu poskytne návštěvníkům informace o vzniku totemů, nabízí i návod na aktivity procházejících. Na doprovodná zařízení není stezka nijak chudá, například hned druhé zastavení je "Xerofytní louka - čichárium", patří sem i páková houpačka, visutá lávka a dendrofon. Pochopit vztahy mezi organismy v přírodě umožní stanoviště "Pavučina" a "Zkus to jako zvířata" nabízející pohybové aktivity a ekologické hry.

Nelze přehlédnout, že "otcem myšlenky" je organizace ČSOP Česká Třebová jako výraz aktivního příspěvku členů vůbec. Metodický návrh zpracoval před dvěma lety Dušan Slovák jako diplomovou práci.

Hana Grundová připomněla, že ochránci přírody předložili projekt na stezku Mikroregionu Orlicko-Třebovsko, s jehož podporou se stezka stala realitou. Podstatně přispěla obec Rybník, projekt nalezl podporu mj. u starosty Libora Zajíčka. Vzniku stezky pomohl také podnik Lesy ČR, Klub českých turistů, rybáři, mykologové a mnozí další, kteří pomáhali s texty a výtvarnou stránkou.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info