Naše budoucnost je bohatší o dalších 150 stromů na podporu projektu „Sázíme budoucnost“ a k poctě Mahátmy Gándhího
02.10.2019 | Ministerstvo životního prostředí
Poblíž obce Vyskeř poroste ode dneška nová ovocná alej. Pod hlavičkou projektu Sázíme budoucnost a s připomenutím odkazu indického environmentalisty světového významu Mahátmy Gándhího zde spolu s dobrovolníky vysadili předseda vlády ČR Andrej Babiš, ministr životního prostředí Richard Brabec, velvyslankyně Indie v ČR Narinder Chauhan, hejtman Libereckého kraje Martin Půta a ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc na sto padesát původních druhů hrušní, třešní a švestek.
„Dnes jsem zde opětovně podpořil společný projekt Ministerstva životního prostředí a Nadace Partnerství „Sázíme budoucnost“. Jeho cílem je do pěti let vysadit 10 milionů stromů mimo les a hlavně se do něj může zapojit úplně každý, komu leží naše budoucnost na srdci. Každý totiž může sázet a výsadby do projektu registrovat nebo třeba poslat peníze na výsadby, které pak zajistí dobrovolnické organizace. Škála zapojení veřejnosti je široká a já chci všechny pozvat, aby se do tohoto bohulibého, ale také velmi užitečného projektu zapojili. Protože stromy potřebujeme pro naše přežití,“ říká předseda vlády ČR Andrej Babiš.
První z řady 150 stromů - lípu srdčitou jako symbol české státnosti a svobody slavnostně vysadila na půdě Indického velvyslanectví v Praze už v červnu na Mezinárodní den životního prostředí indická velvyslankyně Narinder Chauhan, spolu s náměstkem Ministerstva životního prostředí Vladislavem Smržem. Společně tak oslavili 150. výročí narození Mahátmy Gándhího, kterého si letos celý svět připomíná i pro jeho inspirativní filozofii nenásilí a úctu k přírodě. Velvyslankyně Narinder Chauhanová k tomu dodává: "Celý svět zná Gándhího filozofii a pojetí nenásilí. Mnohem méně jej ale známe jako velkého environmentalistu. Sázení stromů je dobrým způsobem, jak si tuto výjimečnou osobnost připomínat.”
Pro výsadbu dalších 149 listnáčů byla vybrána lokalita u Vyskře v CHKO Český ráj. Pozemky jsou ve vlastnictví obce a poskytují nádherný výhled do krajiny Českého ráje.
"Ovocná alej u Vyskře je naším dalším příspěvkem pro ochranu klimatu a zdravější českou krajinu, ovzduší, přírodu i její biodiverzitu. Obohatí zdejší krajinu a zároveň posílí protierozní ochranu zemědělské půdy, zajistí také potravu mnoha opylovačům a poskytne útočiště pro drobnou zvěř, " uvádí ministr Richard Brabec a pokračuje: „Stromy jsou jedním ze základních prvků zdravého životního prostředí, zachycují prach a čistí ovzduší, pomáhají ale také zachycovat CO2. V dnešní době se proto staly symbolem rostoucího úsilí světa využívat přírodní cestu k nápravě problémů, které dříve způsobil člověk.“
Právě takovou cestu nabízí iniciativa Sázíme budoucnost (www.sazimebudoucnost.cz ), jejíž ambicí je v následujících 5 letech vysázet po celé České republice na deset milionů stromů v sídlech a volné krajině. Právě na menší výsadby stromů ve volné krajině (jakou je i dnešní sázení ve Vyskři), mohou obce, ale i fyzické a právnické osoby žádat o dotace z programů Ministerstva životního prostředí. Úřad na sázení stromů poskytuje dlouhodobě dotační podporu z Programu péče o krajinu ( ZDE). Kromě výsadeb se z něj financují mj. výřezy náletových dřevin, sečení a pastva, péče o památné stromy či výsadba stromů. Ročně se jeho prostřednictvím rozdělilo 100 – 150 milionů Kč, ale pro rok 2020 MŽP jeho rozpočet navýšilo na 300 milionů Kč. Současně k tomu dnes ministerstvo spolu se Státním fondem životního prostředí ČR vyhlásily dotační výzvu z Národního programu Životní prostředí, ze které mohou na sázení stromů ve městech a v urbanizovaném prostředí žádat o financování výsadeb obce, kraje, ale i spolky a komunity. Výzva byla zveřejněna právě dnes a příjem žádostí začne 14. října. K dispozici je 100 milionů korun [1].
Výsadby stromů za účasti zástupců vlády a MŽP a v rámci projektu „Sázíme budoucnost“ jsou v plném proudu. 9. listopadu 2019 se pak MŽP přidá k dobrovolnickému sázení unikátní jubilejní Aleje svobody na oslavu 30 let od sametové revoluce. Na pozemcích obce Vestec vysází dobrovolníci 900 metrů dlouhou ovocnou alej. Více ZDE.
Další články v kategorii Ekologie
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)
- Americká EPA smazala zmínky o změně klimatu způsobené člověkem ze svého webu (10.12.2025)
- Česko žádá po Polsku další opatření proti odtékání vody v okolí dolu Turów (10.12.2025)
- Největší vertikální zahrada v Česku. Vědecký projekt zkoumá, jak zeleň ochlazuje průmyslové zóny (09.12.2025)
- Na čistší a ekologičtější železniční dopravu míří z Modernizačního fondu dalších téměř 11 miliard korun (05.12.2025)
- Státy EU a europarlament se shodly na odkladu nařízení o odlesňování o další rok (05.12.2025)
- Úspory energií pro desítky tisíc domácností nebo flexibilní doprava pro špatně dostupné oblasti. MŽP představilo návrh využití Sociálního klimatického fondu (05.12.2025)
- Vláda schválila novelu nařízení o udržitelnosti biopaliv a snižování emisí z pohonných hmot (04.12.2025)
- Superčervi pod drobnohledem: Vědci na Agronomické fakultě zkoumají, jak larvy potemníka rozkládají plasty (03.12.2025)
- Nový prales na Ještědu chtějí ekologové spolku Čmelák rozšířit o 4,5 hektaru (03.12.2025)

Tweet



