Netopýrům svědčí Šumava bez chemických hnojiv
04.01.2002 | Českobudějovické listy
V šumavské krajině žije osmnáct druhů netopýrů. Rozeznat je od sebe povětšinou dokáží pouze znalci.
"Laik se je může naučit rozpoznávat rychle z knih, ale v terénu to již tak snadné není," vysvětlil Libor Dvořák ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava ve Vimperku.
V poslední době se počet netopýrů na Šumavě stále zvyšuje. Zejména proto, že místní zemědělci přestali na přelomu osmdesátých a devadesátých let používat chemická hnojiva. Ta totiž otravovala hmyz, přirozenou potravu těchto chráněných živočichů. Ti se nyní oddávají zimnímu spánku, což je vhodný čas ke zjišťování jejich početního stavu. Pracovníci správy šumavského parku a chráněné oblasti začali sčítat netopýry v závěru loňského roku. Se svítilnami v ruce prošli už také nejvyhledávanější zimoviště, staré důlní dílo na Loretě v klatovském okrese.
"V těchto rozsáhlých podzemních štolách mají netopýři k zimnímu spánku ideální podmínky. Obvykle jich zde napočítáme kolem stovky," řekl Dvořák.
Další články v kategorii Ekologie
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)
- Již brzy začne Týden invazních druhů: smršť exkurzí, přednášek a workshopů upozorní na nevítané rostliny a živočichy (27.05.2026)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (26.05.2026)
- Brnem se šíří ječmen myší, způsobuje problémy chovatelům psů i městské zeleni (26.05.2026)
- Mezinárodní den biodiverzity – posilujeme ochranu přírody i odolnost krajiny (22.05.2026)

Tweet



