Nezvladatelný požár devastuje národní park v Brazílii
24.08.2000 | České noviny
Rozsáhlé požáry, jejichž založení je připisováno žhářům, devastují už týden území národního parku Serra da Canastra v jihovýchodní Brazílii. Ve středu se oheň vymkl kontrole, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Plameny už zničily přes 15.000 hektarů tropické náhorní savany, která je domovem jaguárů, divokých koček a jelenů. Boj hasičů s ohněm ztěžuje silný vítr, nedostatek zdrojů a obtížný přístup do oblasti.
"Většinou tam nejsou žádné cesty, po nichž by se dala do kopců, kde hoří, dopravit voda," řekl správce parku Wagner de Lima Moreira. "Nevíme, kdy se nám podaří dostat požár pod kontrolu." Upřesnil ale zároveň, že proti ohni je nasazeno jen 12 hasičů s jedinou mobilní stříkačkou.
Úřady podle Moreiry chovají podezření, že požár byl založen žháři. Zatím ale nebyl nikdo v této souvislosti zadržen.
Národní park Serra da Canastra o rozloze 75.000 hektarů, nacházející se zhruba 730 kilometrů od Ria, je jedním z mála zbývajících kousků tropické savany známé jako "cerrado", která pokrývala střed Brazílie. Podle brazilské pobočky Světového fondu na ochranu přírody (WWF) se v ekosystému cerrada vyskytuje celá třetina rostlin a živočišných druhů Brazílie. Dnes už ale zbývá z původní rozlohy cerrada pouhých 30 procent, udává WWF.
Další články v kategorii Ekologie
- Na podporu energetických úspor ve veřejných budovách míří z OPŽP další 1,7 miliardy korun (27.03.2026)
- Nejhorší vzduch je v Pákistánu a Bangladéši. Česko je na tom průměrně (26.03.2026)
- Majitelé domů dostanou kompenzaci za přípravu projektů k loňské Nové zelené úsporám (25.03.2026)
- V NP Podyjí léta bojují s invazním akátem, rostou ho tam ale stále tisíce kusů (24.03.2026)
- Spravedlivá transformace mění Třinec: vzniká výzkumné centrum pro cirkulární ekonomiku za téměř 2 miliardy korun (13.03.2026)
- Polovina skládek loni porušila předpisy. Problémem jsou i baterie, hrozí požáry (13.03.2026)
- Liberecký kraj podpoří monitoring velkých šelem i projekty geoparků (11.03.2026)
- Pěstitelé asi budou evidovat užití přípravků k ochraně rostlin elektronicky (11.03.2026)
- Vědci objevili vakoveverky s bizarně dlouhými prsty. Pokládali je za vyhynulé (11.03.2026)
- Efektivní, udržitelná a lépe cílená – nová etapa podpory z programu Nová zelená úsporám 2026+ (11.03.2026)

Tweet



