Nový zákon má zdražit pitnou vodu
22.08.2000 | Hospodářské noviny
Voda by se měla stát vlastnictvím až po svém odčerpání z přírodního prostředí
Lepší ochrana povrchových a podzemních zdrojů si podle vlády v budoucích letech vyžádá desetimiliardové částky.
Západoevropským poměrům odpovídající vodní zákon předložený sociálně demokratickou vládou Parlamentu povede ke zvýšení vodného a stočného v průměru asi o deset procent - přibližně o 1,60 koruny za metr krychlový fakturované pitné vody. V závislosti na struktuře zdrojů se v jednotlivých regionech bude konkrétní zdražení pohybovat od pěti do třiceti procent, výraznější bude tam, kde k výrobě pitné vody používají výhradně podzemní zdroje. Bude totiž nutné platit poplatky za povolení k odběru povrchových i podzemních vod a za vypouštění odpadních vod do vod podzemních. To vše výdaje právnických a fyzických osob zvýší v rozmezí odhadovaném od 0,5 do 1,5 miliardy korun za rok, většinu vybraných peněz si rovným dílem rozdělí rozpočet a Státní fond životního prostředí.
Současně nový zákon zvýší nároky na státní rozpočet. Například implementace směrnic EU není možná bez zavedení zcela nových institucí a jejich zajišťování státní správou a odbornými pracovišti si z rozpočtu vyžádá ročně kolem 170 miliónů korun. Personálně by měly vzrůst zejména Česká inspekce životního prostředí a orgány regionální správy. Zákon má zdokonalit ochranu povrchové a podzemní vody, stanovit podmínky pro hospodárné využívání vodních zdrojů a pro zachování i zlepšení jakosti povrchových a podzemních vod. Měl by také vytvořit podmínky pro snižování nepříznivých účinků povodní a sucha a pro zajištění bezpečnosti vodních staveb. Plnění požadavků zákona v oblasti vypouštění odpadních vod a s tím související inovace dosavadních průmyslových zařízení a zemědělské praxe, které zajistí plné uplatňování evropských pravidel, si v přechodném období vyžádá - tvrdí vláda - investiční a provozní náklady 80 - 100 miliard korun.
Nový zákon nahradí normu z poloviny sedmdesátých let - mj. zohlední novou úlohu státu, tržní vztahy a nové trendy péče o vodní zdroje. Na rozdíl od předchozí úpravy vychází ze specifické povahy vod v přírodním prostředí. Pro jejich neustálý "oběh, neovladatelnost a neuchopitelnost" nebudou v přírodním stavu předmětem vlastnického práva (ve smyslu římskoprávního principu jde o věc bez pána) a do vlastnictví přejdou až po povoleném a možná i nepovoleném odebrání. Vodní tok už nebude považován za vlastnictví státu, ale "přírodní jev v podobě toku vody ohraničeném korytem na pozemku". Předpokládá se, že stát podobně jako dosud ponese náklady související s údržbou a provozem vodních cest a náklady na provoz specializované protipovodňové ochrany.
Vláda v zákoně, který by měl platit od počátku příštího roku, spojuje dvě normy - vedle zákona o vodách i zákon o vypouštění odpadních vod. Na rozdíl od dnešního stavu v něm neupravuje zásobování vodou a odkanalizování. K tomu Ministerstvo zemědělství připravuje samostatnou předlohu.
Nové požadavky na státní správu podle návrhu vodního zákona |
Plánování v oblasti vod Zkvalitnění systému zjišťování a hodnocení stavu podzemních a povrchových vod Nový sytém vodoprávní evidence a vedení vodních staveb v katastru nemovitostí Zkvalitnění informačních systémů Problematika citlivých a zranitelných oblastí Vymezování záplavových území a území ohrožených zvláštními povodněmi Nároky na státní rozpočet vzrostou o cca 170 miliónů Kč ročně |
Pramen: Vládní návrh zákona o vodách
Další články v kategorii Ekologie
- Rada NP Č.Švýcarsko schválila doplněné zásady péče,promítl se do nich požár 2022 (06.12.2024)
- Zálohy předem a výhodný úvěr pro všechny. Program Nová zelená úsporám bude v roce 2025 přehlednější a dostupnější (06.12.2024)
- Příbuzný vlka může přispívat k opylování (06.12.2024)
- Coca-Cola chce recyklovat méně lahví, mezi aktivisty vyvolala bouři (05.12.2024)
- Vláda schválila novelu zákona o ochraně přírody a krajiny: ochrana stromů ohrožených výstavbou, efektivnější druhová ochrana rostlin a živočichů a vyhlášení NP Křivoklátsko (05.12.2024)
- Nařízení EU o odlesňování začne platit o rok později, shodli se vyjednavači (04.12.2024)
- Novým náměstkem ministra životního prostředí se stal František Talíř (04.12.2024)
- Australský zemědělec dostal rekordní pokutu za zničení biotopu ohrožených zvířat (03.12.2024)
- Vědci upozorňují na dramatické změny v Antarktidě, tají i vrcholky ledovců (03.12.2024)
- U mořských kosatek se zřejmě vracejí do módy lososí klobouky (03.12.2024)