Nový zákon opět zdraží pitnou vodu

Nový zákon o vodách, který připravila společně ministerstva zemědělství a životního prostředí, navrhuje zavést pro větší odběratele poplatky za čerpání podzemních vod, které vodárny až dosud odebíraly bezplatně. Pokud zákon projde v této podobě Senátem, vodné by se mohlo zvýšit až o 12 procent. ,Ten zákon není dobrý. Povede k dalšímu snižování odběru vody, který už tak několik let dramaticky klesá, a to bude vytvářet tlak na další růst cen vody," řekl Pavel Svoboda, finanční ředitel Severočeských vodovodů a kanalizací, druhé největší vodárenské společnosti v zemi. Ve vodárenství jsou totiž vysoké fixní náklady, a klesá-li odběr vody, musí se tyto náklady prostě rozložit do odebraných litrů. Měsíční paušály se totiž ve vodárenství neplatí.

Další nebezpečí tkví podle Svobody v tom, že lidé budou mít snahu přejít na individuální zásobování vodou ze studní, kde se za odběr platit nebude. ,A za kvalitu vody ve studních nikdo neručí. Zvýší se proto i možnost vzniku různých epidemií a podobně," vysvětlil Svoboda. Zavedení poplatků za odběr podzemních vod zvýší podle Svobody vodné až o 1,50 koruny za litr, když dnes stojí litr vody 18,90 koruny. Ceny vodného a stočného jsou zatím věcně usměrňovány ministerstvem financí. Nově ustavené Sdružení pražských spotřebitelů vody však žádá zřídit zvláštní regulační úřad, dohlížející na ceny vody. "Regulační úřady, které dohlížejí na odpovědné chování vodohospodářských společností, jsou běžné ve většině zemí Evropy, uvedl předseda sdružení Ivan Dvořák.

Současná podoba zákona o vodách se nelíbí ani jednomu z autorů zákona, ministrovi životního prostředí Miloši Kužvartovi, i když ze zcela jiného důvodu.

"Během projednávání ve sněmovně doznal zákon tolika změn, že se z něj stal naprostý paskvil. Například zemědělská lobby si prosadila, aby povrchová voda, sloužící pro zavlažování, byla osvobozena od poplatků. To je naprosto nesmyslné. Kdo zkontroluje, jestli budou zemědělci tuto vodu používat opravdu jen pro závlahy?" uvedl Kužvart. Navržený zákon o vodách prodraží vodní rekultivace dolů. Například Sokolovská uhelná odhaduje, že v případě, že Senát schválí nový zákon o vodách, náklady na zatopení bývalých dolů vzrostou na více něž 200 milionů korun. Návrh zákona totiž nepočítá s tím, že by voda, určená k ekologickým projektům, byla osvobozena od poplatků, uvedl. generální ředitel Sokolovské uhelné František Štěpánek.

Podle informací ze Senátu je pravděpodobné, že zákon bude vrácen zpět do sněmovny. ,Je to velice pravděpodobné," uvedl zdroj, který si nepřál být jmenován. Podle těchto informací předložili senátoři velké množství pozměňovacích návrhů, a jde tedy v podstatě jen to, zda Senát zamítne zákon jako celek anebo jej sněmovně vrátí i s pozměňovacími návrhy.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info