O pěkných úlovcích sní tisíce rybářů i myslivců na Lounsku

Vytáhnout z vody nádhernou rybu nebo skolit statného paroháče se řadí mezi největší lovecké zážitky na našem území. Myslivost i rybářství, podobně jako třeba zahradničení, má na Lounsku silnou tradici. Pobyt v přírodě na zdravém vzduchu patří k nejoblíbenějším formám trávení volného času.

Více než jedenáct set myslivců a ještě více registrovaných rybářů je v současné době v okrese Louny. I když se zdánlivě jeví tato čísla vysoká, obě tradiční zájmové skupiny zaznamenaly v minulých letech poměrně znatelný pokles počtu svých členů.

Důvodů je několik. Hlavně mladí lidé mají jiné zájmy. Obecně se také po roce 1989 hlavně na vesnicích utlumil společenský život, kam zvláště myslivecká sdružení neodmyslitelně patří.

"V žatecké rybářské organizaci jsme zaznamenali na počátku 90. let i odchod vojáků z povolání z města, kvůli čemuž se snížil počet našich členů. Z dvanácti set členů v letech 1992 a 1993 je u nás teď 720 dospělých, 130 dětí a 70 mládežníků,"řekl Rudolf Smoček, předseda žatecké místní organizace Českého rybářského svazu. V neposlední řadě stojí za snižováním počtu myslivců a rybářů také peníze. Myslivost i rybaření totiž patří k finančně dost náročným koníčkům. A také počty zvěře, kterou lze ulovit, nejsou příliš velké.

"V okrese Louny má okresní myslivecký spolek 1 160 členů. Každým rokem odejde tak 60, 70 lidí, ale jiní se zase přihlašují," uvedla včera Zdeňka Kreisingerová, jednatelka spolku. Začátečník, než poprvé při honu vystřelí na zvěř, se musí stát členem mysliveckého spolku, projít kurzem a závěrečnou zkouškou z myslivosti. Na základě jejího úspěšného složení může získat lovecký lístek. K tomu je třeba zbrojní průkaz - jen pro získání potřebných "papírů" si zájemce musí připravit více než pět tisíc korun. Nová kulovnice pak vyjde minimálně na 17, brokovnice 15 tisíc korun.

Začínajícího rybáře vyjde zápisné, čenský příspěvek, povolenka, rybářský lístek od obce a další "papíry" celkem na více než dva tisíce korun; jen o něco méně stojí nejlacinější prut s navijákem a dalším náčiním, jež si musí k rybolovu pořídit. Při placení 650 až 1 900 korun za roční povolenku může rybáře ale těšit, že tyto peníze jdou na zarybnění, tedy do jeho příštích potenciálních úlovků. Hlavně však do doplnění přírody.

"Například jen do Nechranické přehrady loni putovalo 96 tisíc kusů kapra. Podle zápisů z přehledů o úlovcích, které rybáři odevzdali, tam bylo loni uloveno kolem 50 tisíc kaprů,"dodal R. Smoček. S počtem zvěře v okrese Louny je to horší.

"Už několik desítek let jsou stavy drobné zvěře, tedy zajíců a bažantů, i když se nepatrně zvyšují, malé, o koroptvích ani nemluvím. Naopak stavy spárkaté zvěře, srnčí, jsou v okrese velice dobré. Někde se dokonce musí redukovat. Všemožně snižovat se snažíme stavy černé zvěře. Divoká prasata dělají škody hlavně na zemědělských plodinách," řekl Ing. Jiří Pazour z referátu životního prostředí Okresního úřadu v Lounech.

Nyní se situace začíná obracet, znovu se objevuje zájem o myslivost i rybářství. V mnoha případech lidem nejde jen o úlovky. Procházka po lese či posezení u vody jsou totiž uklidňující, jedinečné a zdraví prospěšné. Znamenají také příjemný odpočinek od práce a stresu.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info