O potravu nemusí mít strach
04.11.2003 | Kladenský deník
Podzim doprovázený nízkými teplotami na sebe nenechal dlouho čekat. Nedaleká zima může být opět ve znamení výrazných mrazů jako ta předchozí. Pracovníci lesních správ však nemají strach, že by zvěř mohla trpět nedostatkem potravy.
Jako každoročně nastává období, kdy tradiční obyvatelé lesů potřebují zvýšenou péči. Přehled o stavu potravy v polesí Poteplí o rozloze více než dva tisíce hektarů má vedoucí Lesní správy Nouzov Jiří Berdych.
"V současné době zvěř přikrmujeme minimálně, protože letos má dostatečné množství žaludů a bukvic, což nepamatují ani zdejší zaměstnanci, kteří tu pracují dvacet let," uvedl vedoucí. Z tohoto důvodu není prozatím zvěř tolik přikrmována. V současné době zvířatům lesní pracovníci dávají mrkev.
"Té jsme v polesí Poteplí rozvezli téměř osmdesát metráků," sdělil Berdych. Do jednotlivých krmelců zaměstnanci Lesní správy Nouzov začali rovněž rozvážet drcený oves. Až napadne sníh, a potrava, kterou zvěř sbírá ze země, bude z větší části sebrána, začnou černou zvěř přikrmovat pšenicí, již mají uskladněnou v množství osmdesáti až devadesáti metráků. V zimním období, zvláště po Vánocích, dávají především zvěři spárkaté znovu mrkev. Té každoročně rozvážejí skoro čtyři sta metráků.
"Tento druh potravy sháníme poměrně snadno, je to zelenina vysoce kvalitní, řekl bych, že je kolikrát lepší než v obchodech," vyjádřil se vedoucí Lesní správy Nouzov.
Na podzim pracovníci orají jednotlivá pole, jež jsou ve vlastnictví polesí. Zjara na nich zasejí atraktivní plodiny, které zvěř v průběhu července a srpna spásá. Snaží se tak zamezit, aby chodila do ostatních polí a nedělala v nich škody. Ve zdejších lesích se vyskytuje hojně zvěř srnčí, černá, jelení a sičí. Zřídka lze spatřit i daňčí. Z drobné se můžeme setkat se zajícem a v okrajových částech honitby také s bažantem.
V případech nouze jsou obyvatelé lesa přikrmováni sušeným senem.
"Každým rokem ho rozvážíme padesát až sto padesát metráků podle délky a intenzity zimy," uzavřel Berdych.
Další články v kategorii Ekologie
- O možném zákazu lovu lišek norováním budou poslanci dál jednat (06.06.2026)
- MŽP podpoří efektivnější hospodaření se srážkovou vodou, zelené střechy i ochranu před sesuvy 300 miliony korun z OPŽP (05.06.2026)
- Monitorovací výbor OP Spravedlivá transformace jednal v Mostě o dalším postupu programu (04.06.2026)
- Šakali se šíří i kvůli úbytku vlků, mohou osídlit až tři čtvrtiny Evropy (04.06.2026)
- Na pastviny nad jesenickou Ovčárnou míří stovka ovcí. Pomáhají s péčí o horské hole (03.06.2026)
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)

Tweet



