Obůrky pomáhají zvěři i lesu

Škody, které na lesních porostech způsobuje okusem a loupáním vysoká zvěř se v posledních letech daří lesníkům snižovat. Zvěř je v zimních měsících uzavřena do přezimovacích obůrek a pravidelně krmena.

Šest přezimovacích obůrek, patřící Lesní správě Jablonec nad Nisou se nacházejí například v Josefově Dole, ve Fojtce či Horním Polubném. V každé obůrce o rozloze od pěti do deseti hektarů najde útočiště bezmála padesát kusů jelení zvěře, a to přibližně od listopadu do května. "Zvěř do obůrek lákáme potravou. Na určené místo vysypeme červené nebo bílé zelí, neboť je velmi aromatické a zvěř ho brzy ucítí. Obůrku uzavřeme když je v ní předpokládaný počet kusů," řekl lesní správce Ing. Miroslav Kortan a dodal, že kromě jelenů a laní jsou v oborách srnky a také pár kusů daňků či muflonů.

Zkušenosti lesníků hovoří o tom, že se zvěř každoročně do obor sama vrací. "Například dospělí jeleni ještě navíc přivedou s sebou mladé a už tu zůstávají. Také tu jsou kusy, které při hledání potravy přeskočí již uzavřenou oboru,"sdělil Kortan. Zvěř je pak pravidelně a dostatečně krmena například kaštany, žaludy nebo krmnou řepou, a to v takové míře, aby pokud možno, co nejméně okusovala okolní porosty.

"Navíc je tedy nutné, aby v obůrkách byl také porost, který poskytne zvěři dostatečný úkryt," doplnil lesní správce s tím, že je zde nutno chránit každý jednotlivý strom speciálním nátěrem nebo oplůtkami.

Obůrky, které jsou oplocenými částmi lesa se nacházejí na území, které spadá pod Oblastní inspektorát lesů ČR. Výdaje za jednu zimní sezonu na jednotlivou obůrku se pohybují od padesáti do sto tisíc korun. Nejnovější obora byla postavena z prostředků PHARE za částku 1 550 000 korun. V ceně je zahrnuto oplocení, výstavba krmných zařízení, ochrana porostů tvořících kryt před poškozením, úprava plochy a podobně.

Na jaře po vypuštění zvěře do volné přírody se v obůrkách provedou asanační práce. "Vše se vydezinfikuje a vyčistí, aby se tak zabránilo šíření choroboplodných zárodků," dodal Ing. Kortan.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info