Od nového roku přestane stát přispívat na nové skládky

Parlamentem přijatý nový zákon o odpadech, který začne platit od 1. ledna 2002, kvůli kompatibilitě se směrnicemi EU zpřísňuje podmínky pro nakládání s odpady. V souladu s filozofií Evropské unie upřednostňuje spalování odpadu s energetickým využitím před skládkováním. Právě v těchto dnech probíhá připomínkovací řízení prováděcích vyhlášek a jejich 26 příloh. Každý, koho se nový zákon týká, má možnost se seznámit s jejich zněním prostřednictvím internetu.

"Filozofie zákona je jasná - silné omezení skládkování. Nejsme tak daleko jako jiné státy, abychom mohli skládkování zcela zakázat. Podstatně jsme však rozšířili seznam odpadů, které na skládku rozhodně přijít nesmějí," uvedla Vlastimila Mihulová z odboru odpadů ministerstva životního prostředí. Jako příklad uvedla vytříděný papír, PET lahve, kompostovatelný odpad, pneumatiky. "Takový odpad lze využívat k recyklaci, a proto se nesmí skládkovat," zdůraznila Mihulová a dodala, že pokud by někdo byl svědkem skládkování vytříděného odpadu, měl by to hlásit na odborech životního prostředí MěÚ nebo OkÚ.

Omezování skládkování nepřichází ze dne na den. Jak uvedla Mihulová, podařilo se během deseti let snížit počet skládek z 15 000 na 356. Na trend útlumu skládkování reaguje nový zákon kromě jiného i zvýšením odvodů z každé tuny uloženého odpadu téměř o 200 korun. Místo dřívějších 110 Kč tak budou skládkaři odvádět obci i na rekultivaci celkem 300 korun. "Nedá se říct o jediné zemi, že by neměla problémy s odpady. Podstatné je vyrábět z materiálů, které se dají recyklovat - to je hlavní úkol a tuto filozofii v zákonu máme," zdůraznila Mihulová.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info