Parohy jsou nejhodnotnější trofejí z jelena

Lovecké trofeje už přestaly být pouhým předmětem, jenž zdobí a oslavuje svého silného a odvážného majitele, už dávno pozbyly náboženský význam. Jsou zejména připomínkou prožitých loveckých zážitků a slouží zároveň jako nejlepší ukazatel vyspělosti chovu jednotlivých druhů trofejové zvěře. Jelení zvěř tak na sebe zcela právem obrací pozornost myslivců. " Jednoznačně nejcennější trofejí z jelena jsou parohy," říká Lubomír Novotný, jednatel hradišťského mysliveckého spolku.

" Parohy se posuzují z několika hledisek a následně se bodují podle mezinárodních tabulek. Pro bodovou hodnotu je například důležitá délka a váha paroží, velikost pučnic, délka očníků, perlení, barva, počet výsad na lodyze," vyjmenovává hlavní kritéria Novotný. Jelen, jehož paroží dosáhne hodnoty v rozmezí 170 - 190 bodů, je bronzový, od 190 do 210 bodů je stříbrný, nad 210 bodů zlatý. Dosud nejhodnotnější trofej jelena ulovil v Česku ministr zemědělství Jan Fencl v proslulé oboře Poněšice. Jelen měl nejméně patnáct let a jeho parohy byly oceněny na 250,89 b. CIC. Je to dlouhodobě nejsilnější trofej a první, která přesáhla magickou hranici 250 bodů CIC. Tím obsadila ve světových tabulkách 34. místo, což je odborníky považováno za nesporný úspěch. " Kdyby takového jelena u nás ulovil zahraniční lovec, zaplatil by za něj v přepočtu okolo osmi set tisíc korun," vyčísluje hodnotu uloveného kusu Novotný.

Ve zdejším regionu byl před časem uloven jelen, jehož paroží bylo ohodnoceno 232 body.

" Tento kapitální úlovek pochází z oblasti Chřibů, cenná je zejména skutečnost, že se jednalo o kus žijící ve volné přírodě," poznamenal k ojedinělému úlovku Novotný.

V loňském roce bylo na Uherskohradišťsku uloveno 174 kusů jelení zvěře, z toho bylo jednačtyřicet jelenů, třiasedmdesát laní a šedesát kolouchů. " Odstřel zvěře, a to jakékoliv, ne jen jelení, je dopředu plánován a je pod neustálou kontrolou. Nejde o žádné bezhlavé zabíjení, jak si možná někdo myslí," zdůraznil Novotný. " Jen v devíti případech myslivci loni pochybili a ulovili kus, který měl zůstat v honitbě, neboť měl šanci dosáhnout lepší kvality. Taková trofej je při hodnocení označena červeným bodem," dodal jednatel mysliveckého spolku.

Myslivecké trofeje se pravidelně jednou za rok vystavují.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info