Plošná vakcinace zabrala

Plošná vakcinace proti vzteklině, prováděná v okrese Kladno od roku 2000 letecky, se setkala s příznivým účinkem. Poslední případ vztekliny byl zaznamenán na Velvarsku před rokem a půl.

Vzteklina je po léta obávanou, závažnou chorobou, jejímuž rozšíření se veterináři v České republice snaží každoročně předcházet. Od roku 1991 se i na Kladensku provádí vakcinace. V počátečních letech byla prováděna takzvaným ručním kladením, kdy myslivci a lesáci dávali na určená místa vakcínu zalisovanou v dávce směsi z rybí a masové moučky. V posledních třech letech upřednostňují veterináři vakcinaci z letadla, která je efektivnější. "Letos byla vakcinace provedena v polovině dubna. Na Kladensku bylo shozeno osmnáct tisíc návnad, které jsou určeny především liškám, ty jsou nejčastější roznašeči této obávané nákazy," uvedl ředitel Okresní veterinární správy Luboš Horák. Díky této důkladné prevenci byla v posledních letech vzteklina z okresu Kladno téměř vymýcena. Poslední případ se vyskytl na Velvarsku před půldruhým rokem, kdy nemoc byla diagnostikována u kočky. Společně s návnadami lesáci rozvěšují i varovné letáky, aby se zamezilo kontaktu očkovací látky s domácím zvířetem či člověkem. "Návnada je vyrobena tak, že liška ji musí nejprve rozkousat, aby se dostala k vakcíně uvnitř, ta je v plastovém obalu. Pokud se stane to, že například dítě tuto masovou nástrahu vezme jen do ruky, nemělo by ho to ohrozit přímo na zdraví. Přesto bychom měli své psy hlídat a děti předem varovat," doplnil Horák. O účinnosti letecké vakcinace se dále přesvědčují myslivci, kteří během měsíce zastřelí v celém okrese zhruba padesát lišek. Vzorky tkání mrtvých lišek jsou podrobeny důkladné analýze ve Státním výzkumném ústavu v Praze, kde možnost nákazy vyloučí či potvrdí. V těchto jarních měsících jsou rovněž majitelé psů a koček povinni nechat své miláčky očkovat. Každý zodpovědný majitel tak učiní, poněvadž tímto předchází velkým nepříjemnostem. "Procento lidí, kteří psy a kočky očkovat nenechají, je dnes již celkem mizivé. Za nízkou cenu, za niž je prováděno, se přece jen vyplatí. Protože pokud se stane, že neočkované zvíře někoho pokouše, je to velký průšvih jak pro napadeného, tak pro majiele," dodal Horák.

Fotografie:

Psi majitelů, kteří je řádně přihlásí a platí za ně roční poplatek, jsou zváni na pravidelné očkování, a tudíž od nich nebezpečí nákazy nehrozí.

Foto Ludmila Koulová

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info