Pointer - kniha, která právě vychází

Autor knihy POINTER prof. MUDr. Jan B. Martinek oslavil v letošním roce své 75. narozeniny. Kromě své klinické, vědecké a pedagogické práce měl od mládí zálibu v přírodě a myslivosti, kterou si neumí představit bez svých pointerů. Aby jim lépe porozuměl, prostudoval množství odborné a vědecké literatury. Poznatky si ověřoval ve své kynologické praxi. Své psy vede nejen k uplatnění typických plemenných vlastností, ale i k praktické lovecké upotřebitelnosti. Dlouholeté zkušenosti uložil do této knihy. Uvádí v ní historický vývoj a vznik vrcholného stavěcího psa, popis funkční tělesné stavby, vrozené chování, jednání a vlastnosti jak obecné, tak typicky plemenné, dědičnost, vrozené vady a chovatelské zásady. V další části se sleduje vývoj jedince od vrhu přes výchovu a výcvik, až po práci na lovu. Podrobný pracovní standard s možnými chybami slouží k úspěšné přípravě a vedení na polních zkouškách pointerů a setterů.

Specifické vlastnosti plemene

Pointerovy specifické vlastnosti - NOS, HLEDÁNÍ, VYSTAVOVÁNÍ, POSTUPOVÁNÍ, PŘIZNÁVÁNÍ a VEDENÍ KU ZVĚŘI mají být plně rozvinuty co nejdříve. Jsou to nosné pilíře, na nichž spočívá celá konstrukce jeho stylové práce. Proto musí být navzájem vyrovnané a při polní práci se přiměřeně projevovat. Jejich vyrovnaný soubor je známka dobrého chovu.

Základ je soubor VLOH. Hlavní pilíř celé práce je NOS, vycházející z ČICHU a jeho správného využití. S nosem přímo souvisí VYSTAVOVÁNÍ a POSTUPOVÁNÍ. Využití nosu je umožněno HLEDÁNÍM. Na pracovním využití se podílejí fyziologické, fyzické a povahové vlastnosti, dále výchova a výcvik. PŘIZNÁVÁNÍ je vrozené a pouze upravené výcvikem. Také VEDENÍ KU ZVĚŘI závisí na vrozené, třeba jen dřímající vloze původního predátora, která může být zesílena a upravena výcvikem.

Pro základní důležitost bude jejich charakteristika jednotlivě blíže popsána. Pracovní projevy i chyby budou uvedeny v podrobných popisech polní práce.

Hledání a rychlost

Najít zvěř dokáží nejen slídiči a přinášeči, ale také psi celé řady jiných plemen a kříženci. Všestranní ohaři ji nejen najdou, ale také vystaví. To se u pointera samozřejmě předpokládá. Veliký rozdíl však je, jak si při tom počíná.

Již způsobem hledání má vysoko převyšovat ostatní lovecká plemena kromě těch, která se mu svým hledáním přibližují, pokud jím byla zušlechtěna.

Stylové hledání se vyznačuje rychlým, pravidelným a vytrvalým cvalem napříč, kolmo ke směru větru, na obě strany v přiměřené šíři hledání, s hlavou zdviženou nad krytem přibližně lehce nad úrovní kohoutku. Obdivované, příliš vysoké držení hlavy omezuje fyziologii pohybu. Vnímání silných místních pachů nepřítomné zvěře se má omezit na co nejkratší ověření. Převažující nezájem o stopy je také podmínka stylového hledání. Psovi nelze vytknout lehčí odchylky od pravidelně strojového vzorce pohybu, pokud to svědčí pro jeho inteligenci a myšlení, plynoucího ze zkušenosti. Jinak pracuje při hledání v poli pes zvyklý na honech dohledávat střelenou zvěř nebo vypěšalého bažanta a jinak zase pes cvičený výhradně pro polní soutěže.

Vzorec hledání kolmo ke směru větru má být psovi vrozen. Bez toho nelze nacvičit pravidelné hledání. Pak už si pes z dobrého chovu poradí při hledání s jakýmkoli větrem, terénem a krytem. Je úžasné, jak dobrý pointer dokáže plánovitě prohledat různorodý terén a kryt, citlivě reaguje na každou změnu větru, využívaje i nepatrného, nám neznatelného vánku. Ne nadarmo nazývali Španělé v 16. století pointera “pánem větru”.

Krásné, pravidelné a současně účelné a inteligentní prohledávání polního krytu budí i estetický dojem a napětí v očekávání nálezu zvěře. Je to impozantní prolog ke katarsi se vzrušujícím nálezem, s dramatickým vystavením a vypracováním zvěře až do zdvižení. Dobrý, inteligentní a dobře vycvičený pes za sebou nenechává neprohledaný kryt a nepřechází zvěř.

Rychlost cvalu při hledání byla vždy předmětem argumentace pro maximální možnou rychlost i proti ní. Nejsprávnější je jistě ten názor, že pes nemá předbíhat svůj nos. Hledání má být spíše stylově krásné a účelné než přehnaně rychlé. Je pravda, že vysoká rychlost na soutěžích ve "Velkém hledání" zvyšuje dramatický účinek, ale je také pravda, že takoví psi lehce přeběhnou zvěř. Rychlost lze zvýšit intermitentním výcvikem. Psi cvičení jen pro polní soutěže se postupně naučí vložit všechno úsilí do prudkého cvalu trvajícího 15 minut.

I nejlépe stavěný, vysoce temperamentní pes, zvyklý hodiny pracovat v různorodém terénu a krytu, ustálí svou rychlost i v rovném poli na ten typicky dlouhý, vytrvalý cval - sama země jako by pod ním ubíhala a míle se krátily!

Vůbec nejlepší psi přizpůsobují svou rychlost okamžitým větřicím podmínkám.

Úryvek z knihy Pointer, 200 stran, 16 stran barevné přílohy, cena 239 Kč

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info