Pokusy na zvířatech nejsou týráním

Nárůst počtů zvířat používaných k pokusným účelům by neměla laická veřejnost vnímat negativně. Podle předsedy Ústřední komise pro ochranu zvířat Jiřího Douska je naopak tento trend vůči veřejnosti spíše projevem korektnosti a otevřenosti veterinářů a zvířata používaná při pokusech nijak netrpí.

"Nejedná se o žádné drastické pokusy," zdůraznil Dousek v souvislosti s posledními údaji Státní veterinární správy ČR (SVS) za rok 2000, které veterináři zveřejnili ve středu 2. května.

Z nich mimo jiné vyplývá, že v loňském roce bylo k pokusným účelům použito celkem 248 psů, nejvíce v resortu ministerstva průmyslu a obchodu - 153, a v resortu ministerstva zemědělství - 59. V případě ministerstva zemědělství šlo přitom o ověření pokusných vakcinačních dávek, podle pravidel je k tomu třeba skupiny pěti psů. V případě ministerstva průmyslu šlo zase o ověřování vitaminových preparátů, což bylo pro pokusná zvířata spíše pozitivní. Tyto pokusy se přitom podle Douska de iure klasifikují jako položka sledovaná při ochraně zvířat proti týrání, de fakto ale o žádné týrání nejde. "Legislativa ale stanovuje, že aplikace léků k jiným než léčebným účelům je hodnocena jako možná forma týrání," konstatoval Dousek.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info