Potraviny se už nebudou smět balit do PVC
03.10.2008 | Denik.cz
Ministerstvo životního prostředí hledá způsob, jak zakázat některé PVC obaly. V chystané novele zákona o obalech se také zřejmě znovu objeví i povinnost označování PVC obalů.
Novelu chce ministerstvo brzy zveřejnit na svých webových stránkách k připomínkování. Vládě jí pak zřejmě předloží počátkem příštího roku.
Povinnost značit obaly byla přitom zrušena před pouhými dvěma roky. V té době byla také stažena původní novela, která už se zákazem PVC obalů na potraviny počítala. „Hlavním důvodem byla neslučitelnost se zákony Evropské unie,“ vysvětluje tehdejší rozhodnutí mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.
Představitelé EU však takové vysvětlení odmítají. „Členský stát může zákaz PVC obalů uplatnit v případě, že na základě nových informací dojde k názoru, že evropské limity škodlivin nejsou dostatečnou zárukou ochrany lidského zdraví,“ tvrdí mluvčí Evropské komise Martin Stašek.
Nebezpečné obaly
Ministerstvo o škodlivosti obalů ví. „Z obalů z měkčeného PVC se například uvolňují ftaláty, které mají negativní vliv na reprodukci,“ připouští Kašpar. Likvidace těchto obalů navíc představuje další riziko.
„Při spalování PVC totiž unikají nebezpečné dioxiny a rakovinotvorné furany,“ pokračuje Kašpar. Podle ekologů by se proto lidé měli potravinám baleným v PVC raději vyhýbat. „S neoznačenými obaly ale spotřebitelé tuto možnost fakticky ztrácejí,“ stěžuje si Miroslava Jopková ze sdružení Arnika.
Levný plast táhne
Právě Arnika přitom nedávno provedla test, ze kterého vyplynulo, že velká část neoznačených plastových obalů PVC obsahuje. Někteří z jejich výrobců ale tvrdí, že budou postupně přecházet na méně škodlivé typy plastů bez ohledu na to, zda bude novela schválena.
„U červeného masa naší vlastní značky jsme nahradili PVC šetrnějším polyethylenem. V nahrazování PVC obalů budeme pokračovat i příští rok,“ slibuje například mluvčí společnosti Ahold Libor Kytýr. Přesto je PVC kvůli nízké ceně stále oblíbeným obalovým materiálem. Nejčastěji se pak používá jako fólie na maso a sýry nebo jako obal nanukových dortů.
Další články v kategorii Ekologie
- Povinné třídění odpadního textilu poškodilo obce a nepřineslo zlepšení (29.12.2025)
- Evropská komise chce zavést přísnější pravidla pro dovoz plastů (29.12.2025)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)

Tweet



