Prací prášky budou ekologické a drahé

Dohodu o nepoužívání fosfátů podepsali všichni významní tuzemští výrobci.

Stanislav Šetina, Petr Havel

Domácí výrobci pracích prostředků včera podepsali smlouvu, podle níž přestanou pro domácí trh používat výrobky s fosfáty Přímým důsledkem tohoto rozhodnutí bude i růst cen a nižší účinnost pracích prášků. Nestane se tak však okamžitě, působnost smlouvy začíná až rokem 2005.

České sdružení výrobců mýdla, čisticích a pracích prostředků a Ministerstvo životního prostředí podepsaly již druhý dodatek k »Dohodě o postupném snižování dopadu pracích prostředků na životní prostředí«. Sdružení přitom podle místopředsedy představenstva Ladislava Tocháčka zastupuje všechny rozhodující výrobce těchto prostředků na domácím trhu, tedy společnosti Unilever ČR, spol. s r. o., Procter and Gamble, v. o. s., Henkel ČR, spol. s r. o., Setuza, a. s., Marka, a Benckiser, spol. s r. o.

Ekonomické dopady nemají přitom výrobci vyčísleny, shoda ale panuje v tom, že ekologicky šetrnější produkty budou dražší. »Bezfosfátové prací prášky budou dražší vzhledem k náhradě doposud užívaných surovin. Navíc individuální snaha jednoho výrobce by se minula účinkem. Výrobky bez fosfátů mají nižší účinnost a zákazník by je odmítal,« uvádí pracovníci marketingového oddělení a. s. Setuza Ústí nad Labem.

Základním přínosem dohody je ochrana životního prostředí, konkrétně povrchových vod. Na jejich znečištění se podle Tocháčka podílejí fosfáty z pracích prostředků zhruba 19 procenty. Limity pro prací prostředky s obsahem fosfátu budou přitom platit do konce roku 2004, v současnosti je povolen obsah fosforu do 5,5 procenta. Součástí dohody, jejíž znění vychází z postupů doporučovaných EU, je i povinnost bezfosfátové prací prostředky výrazně označovat. Dokument obsahuje i sankce při nedodržování dojednaných pravidel.

Někteří výrobci již nyní produkují bezfosfátové prášky. Například Setuza dělá z celkově osmi druhů prášků už nyní jeden úplně bezfosfátový, zástupci Setuzy ale přiznávají, že je špatně prodejný. "Pomohla by masívní reklama, ale přijatelnější řešení je v této fázi v uzavřené dohodě. Bezfosfátové výrobky budou do prodejní sítě nasazeny kolektivně," uvedla tisková mluvčí Setuzy Marie Logrová.

Původní znění dohody bylo uzavřeno mezi MŽP a sdružením výrobců v roce 1995, cílem bylo omezení nežádoucích vlivů používaných pracích prostředků na životní prostředí. Cílem bylo tehdy i stanovení limitů pro obsah příměsí v těchto prostředcích.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info