Před padesáti lety zemřel Jiří Židlický

Jiří Židlický byl výrazný a nezaměnitelný malíř zvěře a jeho obrazy se poznají na první pohled. Škoda, že se s reprodukcemi jeho kreseb setkáváme stále řidčeji. Využíváme proto 50 let od jeho smrti, abychom si tohoto velkého umělce připomněli.

Narodil se 27. května 1895 v Novém městě na Moravě, ve městě, které nám dalo několik významných výtvarníků. Malebné okolí jistě nebylo bez vlivu na jeho první kreslířské pokusy, které cílevědomě podporoval a usměrňoval jeho strýc, dr. F. X. Harlas, ředitel pražského Městského muzea.

Židlický byl duch neklidný a rozporný, což jej provázelo po celý život. Po maturitě na reálce se zapsal na pražskou techniku, odbor kulturního inženýrství, ale jeho studia přerušila první světová válka, která ho zavedla do Karpat, Bialověže, Krasu, Alp a na pobřeží Baltu. Všude pilně zachycoval zvěř a po válce náčrtníky zpracovával.

Po návratu z války, v níž byl raněn, nepokračoval v přerušených studiích, ale dal se zapsat do 3. ročníku Vyššího lesnického ústavu v Zákupech. Po jeho absolvování nastoupil jako lesní adjunkt na polesí Fryšava nedaleko svého bydliště. Za pár let však lesnické povolání opustil a vrátil se na pražskou techniku, kde vystudoval pojistnou matematiku. Pak se z něho stal úředník ministerstva sociální péče, později Státního úřadu statistického. V roce 1943 odešel pro nemoc do důchodu a cele se věnoval umění.

Židlického činnost byla díky jeho píli velmi rozsáhlá. Ilustroval na 80 knih zábavných i poučných, přispíval do časopisů, kde své kresby doprovázel slovem, vydal 46 obrazů pro školy, leporelo, tvořil myslivecké pohlednice, plakáty, diplomy a exlibris. I po jeho smrti sloužily jeho obrazy a náčrtníky jako zdroj knižních ilustrací. Méně známé je, že Židlický byl také zručný řezbář.

Vydal také dvě knihy: v roce 1930 pod pseudonymem Jiří Harusák knihu “Znamenaný a jiné povídky” a v roce 1943 pod vlastním jménem “Tři horácké pohádky”. Obě knihy také ilustroval..

Některé příhody z Židlického života zachytil jeho strýc F. X. Harlas v knížce “Pod buky”.

Hlavní tvůrčí období, kdy zbaven hmotných starostí a mohl se plně věnovat umění, bylo poměrně krátké a trvalo pouhých osm let (1942 až 1950). Zemřel 5. října 1950 v Praze v době, kdy každoročně pobýval ve své lovecké chatě na Dlouhé louce u Litvínova.

Židlický vynikal především jako kreslíř, ať v perokresbách nebo barevných tužkách. Jeho rozměrná díla - tužky na překližce - zdobí významné lovecké zámečky, lesnické školy a stala se majetkem některých myslivců. Velké kolekce jeho děl jsou v Lesnickém, mysliveckém a rybářském muzeu Ohrada u Hluboké nad Vltavou, ve Východočeské zoologické zahradě ve Dvoře Králové, v Horáckém muzeu v Novém městě na Moravě a vlastní je také ČMMJ.

Poslední souborné výstavy Židlického díla měla veřejnost možnost shlédnout v roce 1965 v Novém Městě na Moravě a ve Strážnici. Jeho odkaz české myslivosti, ke kterému se stále budeme vracet, nebyl dosud doceněn. Tomuto vynikajícímu malíři zvěře dlužíme obrazovou monografii. Jistě by si ji zasloužil.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info