Přibylo komunálního odpadu, ubylo ale černých skládek

V Českých Budějovicích v posledních dvou letech výrazně mizí černé skládky i přesto, že se zvyšuje celkové množství komunálního odpadu. Informovala o tom Jitka Welzlová z tiskového oddělení radnice.

Ze statistických údajů vyplývá, že vloni bylo ve městě potřeba odvézt a uložit na skládku 21 996 tun odpadu, což představuje proti roku 2000 nárůst 5000 tun. "Meziroční přírůstek objemu sebraných odpadů se zdvojnásobil. Rozhodující vliv na to měla změna způsobu platby za komunální odpad tak, že byl stanoven jednotný poplatek za občana bez vazby na počet odpadních nádob a četnost jejich vývozu. Stoupl počet odpadních nádob podle požadavků jednotlivých občanů a zároveň v nich skončilo mnoho tun odpadu, které předtím byly ukládány mimo systém sběru a svozu. Podstatné je, že ubylo černých skládek," zhodnotil současný stav náměstek primátora Zdeněk Čáp (USDEU). Připomněl, že stále více je využívána kapacita stabilních a mobilních sběrných dvorů. Poptávka byla taková, že byl otevřen druhý stabilní sběrný dvůr v lokalitě bývalé skládky Švábův Hrádek.

Nedoplatky jen 450 tisíc

Dodal, že loni vybral finanční odbor magistrátu za svoz a likvidaci za komunální odpad poplatky přesahující sumu 42,2 miliónu korun a suma nedoplatků je menší než 450 tis. Kč. "Vybraná částka je jednoznačným úspěchem, ale musíme se ještě pochopitelně vypořádat s těmi, kteří zatím nezaplatili. U těchto provinilců přistoupíme k exekucím, a to pravděpodobně už v únoru," zdůraznil náměstek. Vedoucí finančního odboru Jiří Pavlíček v této souvislosti dodal, že od letošního ledna vstoupila v platnost novela zákona o místních poplatcích, která stanovuje nový poplatek za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů. Ten plně nahrazuje dosavadní poplatek za komunální odpad, který byl obsažen v zákoně o odpadech. Poplatníkem se nově stává pouze ta fyzická osoba, která má v obci trvalý pobyt. Zákon umožňuje, aby za domácnost byl poplatek dobrovolně odváděn společným zástupcem. Město se nemůže domáhat plnění této úlohy jako povinnosti a nemůže ji nijak nařídit. Obdobně připouští zákon i možnost, aby za bytový nebo rodinný dům byl poplatek odveden správci poplatku prostřednictvím vlastníka nebo správce.

Vyšli vstříc lidem

"To, že nyní zákon nepřikazuje majitelům a správcům nemovitostí poplatek vybírat, považuji za hlavní možnou slabinu současné právní úpravy. Město splatnost poplatku, která byla vloni k 31. 3. a k 30. 9., posunulo na 31. 5. a na 30. 11. a reagovalo tak na četné připomínky občanů, kteří odmítali poplatek hradit tři měsíce dopředu. Je to vstřícný krok vůči těm správcům nemovitostí, kteří budou pokračovat v zálohovém výběru poplatku. První složenky k úhradě bude finanční odbor zasílat začátkem května. Výše poplatku se meziročně nezměnila a zůstává 444 korun na osobu," dodal Pavlíček.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info