PŘÍKLAD ZAJÍC

Rakouští myslivci uspořádali ve dnech 27. a 28. dubna t. r. spolu s komisí CIC pro drobnou zvěř ve Vídeňském Novém Městě konferenci o vlivu predátorů na lovnou zvěř, a to na příkladu zajíce. Snižování jeho stavů má mnoho příčin, především je to znehodnocení jeho životního prostředí změnou struktury zemědělství a zničení okrajů polí (mezí a stromořadí), dále zvýšený tlak predátorů, jejichž lov je ztížen různými omezeními. Další příčinou jsou infekční choroby, stoupající dopravní ruch, extrémní kolísání počasí, potravní obtíže spolu s posklizňovým šokem a nárůst stavů černé zvěře. Za chladu a vlhka má zajíc velkou spotřebu energie a snadno se podchladí. Protože se ve vysokých plodinách nemůže osušit, doporučil dr. Spittler z Bonnu zakládat pásy černého úhoru jako příležitost k osušení.

Hlavním problémem nízkého stavu zajíců je zřejmě ztráta mladé zvěře, jež se ze 70 až 75 % připisuje vlivu lišek. Dalším nebezpečím jsou vrány, které v několika minutách mohou zničit celý vrh zajíčků.

Druhým tématem konference byla otázka, zda jsou vhodnější dosavadní olověné broky či broky z jiných materiálů. Bylo doporučeno i nadále používat broky olověné.

Die Pirsch, 16/2000, Rš

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info