Prioritou obcí je životní prostředí a rozvoj bytové výstavby

Anketa HN: Silniční okruh Prahy by Středočeskému kraji mohl přinést průmyslové zóny a růst zaměstnanosti, starostové jej však nechtějí

Zbyněk Hutar

Jak jsme již informovali, 8. srpna se Petr Bendl, hejtman Středočeského kraje, sešel se starosty obcí v oblasti na sever od Prahy, jejichž katastry by se případě výstavby tzv. varianty "Ss" silničního okruhu Prahy dostaly do větší či menší blízkosti obchvatu. Bendl již před časem avizoval, že "proti vůli starostů nepůjde". Postoje starostů zajímaly rovněž náš list.

OTÁZKA: Miroslav Freibiš, starosta Lichocevsi: V žádném případě, stavba by se přiblížila v územním plánu již zanesené výstavbě. Obáváme se zvýšeného tlaku na již stávající komunikace. V budoucnu se navíc v blízkosti obce počítá s postavením vysokorychlostní železnice.

Jaroslav Pína, starosta Husince: "Ss" by ohrozila plánovanou bytovou výstavbu a zatížila již tak dost napjatou situaci v životním prostředí. Nejasný je dopad stavby na místní sklad vyhořelého jaderného paliva z reaktoru v Řeži.

Jan Kopinec, starosta Statenic: Jsme proti, protože počítáme se zástavbou rodinných domků a v důsledku toho se zvýšením počtu obyvatel ze současných 680 na 3000. Očekáváme, že všechny cesty našich nových obyvatel povedou do Prahy a logistická centra postavená "za humny" luxusního bydlení je proto nebudou zajímat.

Vladimír Vytiska, starosta Únětic: Varianta "Ss" není mezi našimi obyvateli populární. Venkovský charakter obce se dá uchránit pouze v případě, zůstane-li obec vně silničního okruhu s vazbou na "širou" zemědělskou krajinu.

František Hegr, starosta Tuchoměřic: Ne. Životní prostředí obce je již dost zatížené, zejména vzdušným i pozemním ruchem v souvislosti s provozem a připravovaným rozšiřováním letiště Praha-Ruzyně, v obci jsou přítomny okolní prostředí zatěžující provozy a hlavně, výstavba by byla v rozporu s přijatým územním plánem, který počítá s expanzí bytové individuální výstavby, nezakalkulována je rovněž nutná přeložka železniční trati.

Václav Kášek, starosta Horoměřic: Naše obec podporovala vznik krajského zřízení také proto, že doufala, že se kraj zasadí o postavení tzv. aglomeračního okruhu na linii Kladno - Kralupy n. V. - Neratovice, který by svedl kamiónovou dopravu mimo Prahu. Varianta "J" je připravená, existují dlouhodobé stavební uzávěry. Analýzy EIA jsou účelově manipulované a přizpůsobované momentálním politickým cílům. Odpor obyvatel obce proti "Ss" může vést až k blokádám.

Tomáš Divina, starosta Úholiček: Obec je již dostatečně zatížena gigantickou skládkou pro Prahu, další pražský problém v podobě "Ss" a doprovodných "přivaděčů" je nad její síly.

Martin Štifter, starosta Roztok u Prahy: Pokud by se stavělo podle varianty "Ss", pak by se zhoršilo dopravní spojení Roztok s Prahou. Třebaže "J" povede městu blíže než "Ss", obáváme se, že při realizaci "J" by došlo k pětiletému zdržení a zvýšenému provozu na místních komunikacích, které by sloužily jako "přiváděče" k "Ss".

Ilona Chrtová, starostka Libčic nad Vltavou: Varianta "Ss" by nám nic nepřinesla, územní plán s ní nepočítá, navíc okruh by zde překonával hluboko posazené vltavské údolí, které by bylo shora "kontaminováno" hlukem, a přímo ohrožoval kvalitní bydlení v místní části Letky. Okruh ve stopě "J" nám vyhovuje také lépe dopravně. Navíc je tu v okolí kvalitní zemědělská půda ohrožená zábory, hrozí nebezpečí zátěže místních komunikací a v neposlední řadě jde o přírodně cennou větrušickou rokli.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info