Přírodní park Dolní Poohří obsahuje ještě pár lužních lesů, ale ty trpí těžbou dřeva

Už dva roky platí statut přírodní park pro dolní tok Ohře, počínaje hranicemi litoměřického okresu až po soutok s Labem v Litoměřicích. Garantem projektu je Purkyňova nadace.

Ohře opouští území okresu u železničního mostu v sousedství Želevic, osady pod správou Obecního úřadu Koštice, v sousedství řeky je tam chatová osada. Jak zaznělo na nedávné besedě občanů Peruce s vedením Lesní správy Litoměřice Lesů ČR, mohl by prý statut přírodního parku, pokud by zasáhl i lounskou část toku od okresního města k Želevicích, možná zmírnit dopady hospodářské těžby dřeva. Nedávno například káceli dřevaři z revíru Peruc, sídlícího v Křesíně, sousední obci Koštic, i v lužních lesích mezi Radonicemi a Volenicemi. Přitom lužní lesy se zachovaly v povodí Ohře již jen na několika málo místech a soustřeďují zejména chráněnou hajní a lesní květenu i vzácné keře. Právě ty utrpí kácením, zejména pohybem těžkých strojů, nejvíc.

"Nepřipojili jsme se k projektu přírodního parku pro mnoho nejasností, které jsme v něm objevili,"

uvedl na vysvětlenou vedoucí referátu životního prostředí Okresního úřadu v Lounech Jiří Vild. Podle něj byly součástí projektu přírodního parku i rozsáhlé obchvaty obcí, jejichž financování je podle Vilda málo reálné, neboť vesnice leží za silnici druhé třídy a státní kasa zatím nemá ani na dálnice nebo frekventované mezinárodní trasy. Navíc by naplánované objezdy, např. v případě Koštic, zasáhly přímo do mokřadiště na březích Ohře, kde se vyskytuje chráněná slanomilná vegatace. Louka proto dostala od OkÚ Louny ochranu jako přírodní naleziště chráněných rostlin už před rokem.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info