PŘÍVALOVÉ DEŠTĚ V KRKONOŠÍCH
01.10.2002 | Lesnická práce
Při přívalových deštích a bouřce v noci z 31. 8. na 1. 9. 2002 vznikly Správě KRNAP škody v odhadní ceně 25 milionů Kč.
Při povodni, která zasáhla oblast východních Krkonoš - obce Malá Úpa a Horní Maršov, došlo k rozsáhlým škodám na vodních tocích, cestách a lesních porostech. V lokalitě Černá Voda, Lysečiny a Spálený Mlýn došlo podmáčením svahů k jejich sesutí i s vyspělými lesními porosty a následnému odplavení materiálu dále po vodě. Tyto splaveniny pak škodily na mostech a veřejných komunikacích.
V současné době má Správa jen necelou pětinu finančních prostředků na obnovu např. lesních komunikací, které zároveň slouží k zásobování chalup v dotčené oblasti.
V rámci dotčené oblasti se dobře osvědčily příčné objekty, vyzděné z kamene na Jelením potoce po povodni v r. 1997, které bezpečně vodu převedly.
Radko Novotný, ved. odd. investic Správy KRNAP
Další články v kategorii Ekologie
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (19.12.2025)
- ČSÚ: Produkce odpadů v ČR vloni vzrostla o šest pct na 3697 kg na obyvatele (19.12.2025)
- MENDELU v čele mezinárodního projektu zaměřeného na ochranu a zachování jasanu úzkolistého (19.12.2025)
- Evropský parlament schválil odklad nařízení o odlesňování o další rok (18.12.2025)
- Lední medvědi se geneticky adaptují na změny klimatu (18.12.2025)
- Česko rozšiřuje plochy ekologického zemědělství. Bio obiloviny a tradiční odrůdy nabývají na oblibě (18.12.2025)
- Analytik: Zmírnění zákazu prodeje aut se spalovacím motorem je kosmetická úprava (18.12.2025)
- Téměř třetina lidí vylévá olej do odpadu, riskují ucpané potrubí (17.12.2025)
- Červi i „pavouci“. Vědci popsali hlubiny moře, do nichž chtějí proniknout těžaři (17.12.2025)
- Soud ve Švédsku pozastavil odstřel vlků plánovaný pro rok 2026 (16.12.2025)

Tweet



