Provoz linky na třídění odpadu může lidem snížit poplatky

Do zkušebního provozu byla ve čtvrtek v Olomouci Chválkovicích uvedena dotřiďovací linka na papír a plastové obaly. Provozovatelem zařízení, jež si vyžádalo investiční náklady v objemu bezmála 3,7 miliónu korun, jsou Technické služby města Olomouce (TSMO). Jejím jediným akcionářem je město.

"Je to zatím nejvýznamnější a nejmodernější investiční akce za celou dobu existence TSMO," konstatoval předseda představenstva společnosti a olomoucký radní Miroslav Petřík. Je přesvědčen, že činnost linky výraznou měrou zefektivní nakládání s domovním odpadem. "Pokud se do budoucna prokáže pozitivní ekonomický dopad, nevylučuji, že by se tato skutečnost mohla odrazit ve výši poplatků, které jsou nyní občané nuceni platit za odvoz odpadu," poznamenal radní.

Vytříděný odpad budou k dalšímu zpracování odebírat vybrané firmy, které jsou však pro veřejnost z nejasných důvodů utajovány. "Jména těchto podniků jsme nuceni s ohledem na tvrdé konkurenční prostředí držet pod pokličkou," řekl bez dalšího upřesnění Vladimír Lisý, šéf TSMO.

Projektovaná kapacita linky činí 900 tun separovaného odpadu za rok. Zařízení obsluhuje devět zaměstnanců. Pokud se během zkušebního provozu prokáže funkčnost technologie a jestliže o zpracování odpadu projeví zájem i další města a obce, uvažuje provozovatel i o zavedení vícesměnného cyklu. Do Chválkovic zatím putuje odpad z hanácké metropole a 44 okolních obcí. Vedení TSMO uvažuje o navázání kontaktů se samosprávami na Litovelsku a Konicku. "Do budoucna počítáme s tím, že bychom v přilehlém prostoru vybudovali kompostárnu odpadu a je možné, že by se zde mohly třídit i jiné druhotné suroviny, jako je třeba textil či potravinářské obaly typu Tetra Pak," informoval o záměrech ředitel Lisý.

V těsném sousedství zařízení stojí od roku 1996 hala s dotřiďovací linkou, která však nikdy do provozu uvedena nebyla. Na výstavbu a vybavení vynaložilo město bezmála 58 miliónů korun. Soudní znalec Krajského soudu v Brně Jindřich Bača posoudil tento objekt slovy: "Stavba je velmi nezdařilá, plná technologických a technických nedostatků. Projekčně je dílo neúplné. Žádná jednoduchá a levná přestavba linky není možná." Vycházejíce z této informace, doporučili olomoučtí městští radní demontáž linky. Ta by podle propočtů mohla přijít městskou pokladnu zhruba na 350 tisíc korun. Jistou kompenzací nákladů by prý mohl přinést prodej nevyužité technologie do šrotu.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info