Psi roztrhají během roku v lesích až čtrnáct srnek!
26.10.2001 | Karlovarské noviny
Ač se to ani nezdá, největší hrozbou lesní zvěře jsou psi. Ani v karlovarských lázeňských lesích není situace růžovější. Vedoucí polesí oblasti okolo Diany a myslivecký hospodář Ivan Janoušek se nám svěřil s otřesným svědectvím. Ročně zahyne kvůli volně puštěným psům dokonce až čtrnáct srnek!
"Ročně se jedná o sedm až čtrnáct případů. A to mluvím jen o těch, jejichž pozůstatky jsme našli. Když si vezmeme, že základ srnčí je u nás třicet pět kusů, je to hrozné. V podstatě se proti tomu nemůžeme ani bránit. Zákon by nám sice umožnil, abychom volně pobíhajícího psa zastřelili, ale k takovému kroku se uchýlit nechceme. Chápeme totiž, že pes může utéct každému. Jedinou naší obranou je osvěta. Vytiskli jsme pár letáčků, kde nabádáme lidi, aby byli vůči zvěři tolerantní," uvádí Ivan Janoušek.
Roztrhání však není jediné nebezpečí, které od psů vysoké hrozí.
"V zimě je každé načerpání energie pro zvěř velice důležité. Když však pes srny honí několik kilometrů, vysoká se nejen unaví, ale může na tyto následky do druhého dne i uhynout. Zkrátka dostane zápal plic. A to k tomu nepočítám stres, ve kterém musí dennodenně žít," říká polesný.
Podle něho situace nebyla v minulosti tak katastrofální.
"Moderní doba s sebou přináší nové trendy, lidé nyní více chovají psy a jejich počet se tedy zvyšuje. Stačilo by však jediné - dodržet zákon, který říká, že by pes měl být na vodítku či mít náhubek," dodává.
Další články v kategorii Ekologie
- NKÚ: Přínosy dotací na lepší hospodaření se srážkovou vodou nelze posoudit (02.06.2026)
- Na Mostecku vědci vysazují trávu s výhřevností uhlí (01.06.2026)
- Vavrouškovu cenu za environmentální osvětu získaly tři laureátky (29.05.2026)
- Umožněte zvířatům přístup k vodě. Vedra letos přišla příliš brzo, v době, kdy ptáci a savci pečují o svá mláďata (28.05.2026)
- Návrat divokých koní, zubrů a praturů do krajiny podporuje rozmanitost hmyzu, potvrzuje rozsáhlá česká studie (27.05.2026)
- Již brzy začne Týden invazních druhů: smršť exkurzí, přednášek a workshopů upozorní na nevítané rostliny a živočichy (27.05.2026)
- V Průhonicích budují unikátní sbírku invazních patogenů ohrožujících krajinu (26.05.2026)
- Brnem se šíří ječmen myší, způsobuje problémy chovatelům psů i městské zeleni (26.05.2026)
- Mezinárodní den biodiverzity – posilujeme ochranu přírody i odolnost krajiny (22.05.2026)
- Mapa republiky v Krkonoších roztaje zřejmě už v květnu, sněhu je málo (22.05.2026)

Tweet



