Pytláci na Vysočině hubí vydry
07.12.2005 | Právo
Pachatelům hrozí vysoká pokuta anebo vězení až na pět let
Už čtyři vydry z Českomoravské vrchoviny, které ekologové kvůli výzkumu vybavili vysílačkami, padly za oběť pytlákům. Někteří chovatelé ryb se zákonem chráněná zvířata snaží utratit zvláště brutálním způsobem - nastraženými pastmi. Ochránci přírody podle šéfa Agentury ochrany přírody a krajiny Václava Hlaváče objevili v těchto dnech hned troje železa u Zbožic na Havlíčkobrodsku. Případem se zabývá policie. Pokud by se jí podařilo pachatele usvědčit, hrozí mu vysoká pokuta anebo odnětí svobody až na pět let.
"Železa jsme našli při kontrole rybníků, jejichž nájemce každoročně uplatňuje nárok na náhradu škod spáchaných vydrou," konstatoval Hlaváč. V době kontroly v železech našli chycenou ondatru. Nájemce rybníku se k případu odmítl vyjádřit. Řekl, že náhrady škod za újmu na rybách jsou nízké. Za poslední rok dostal od státu přes 18 000 korun.
Používání pastí, takzvaných želez, zakazuje jak zákon na ochranu zvířat proti týrání, tak zákony o myslivosti a o ochraně přírody.
"Past totiž polapené zvíře neusmrtí, obvykle je pevně sevře za končetinu. Chycená vydra si pak o železa vyláme zuby anebo si nohu ukroutí anebo ukouše," popsal Hlaváč drastickou smrt. Navíc vydra může mít mladé po celý rok a mláďata jsou na ní závislá. Pokud je samice polapena, jsou mláďata odsouzena k dlouhému strádání a následné smrti hladem, upozornil.
Další články v kategorii Ekologie
- Ekologové připravují stínový Národní plán na obnovu přírody (18.06.2026)
- Jezdci.cz: Klempíř zrušil vyjmutí pastvin z ochrany v kauze Hřebčína Napajedla (17.06.2026)
- Vědci v Polsku zřejmě poprvé zachytili na videozáznam, jak vlci útočí na zubry (17.06.2026)
- Lidé ji fotí, ochranáři proklínají. Co je zač lupina, která dobývá Česko (17.06.2026)
- OSN: Téměř všechny děti jsou vystaveny nejméně jednomu klimatickému riziku (17.06.2026)
- MŽP modernizuje pravidla pro přepravu odpadů: přinese digitalizaci, méně byrokracie a účinnější boj s nelegálními transporty (16.06.2026)
- Studie: Řeky v ČR za posledních 140 let ztratily značnou část hmyzí rozmanitosti (16.06.2026)
- V Krkonoších žije nejméně 11 vlků ve dvou teritoriích, populace je stabilní (16.06.2026)
- Z bývalých lomů Libouš a Bílina se stanou jezera, která zajistí vodní komfort krajiny (16.06.2026)
- NP Podyjí chystá obnovu lokalit pro kriticky ohroženého sysla (15.06.2026)

Tweet



