Raději nechoďte se psem do lesa

Po šestileté přestávce má ve čtvrtek dojít v Mysliveckém domě na rozdávání návnad, které nimrodi roznesou po svých honitbách.

Tento měsíc vyvádějí lišky mláďata, jejich počet se tudíž v okrese až ztrojnásobí. Od roku 1992 se na Chrudimsku neobjevila vzteklina, a to i přesto, že na vakcinaci nebyly peníze.

"Letos máme finanční prostředky k dispozici a jsme rádi, že se myslivecká sdružení do této akce zapojí. Pomohou totiž tímto způsobem ochránit zdraví lidí před smrtelnou nákazou," uvedl včera epizootolog Radek Axman z Okresní veterinární správy Chrudim.

Návnada velikosti pět krát deset centimetrů má šedou barvu, její vrchní obal je směsí masokostní a rybí moučky - silně zapáchá. Skrývá v sobě plastikovou průhlednou tobolku s tekutinou růžové barvy.

"Liška návnadu rozkouše a ostrou hranou tobolky si poraní sliznici tváře. Látka tak může poraněnou tkání do těla vniknout," vysvětluje Axman.

Myslivci si mají dávky vyzvednout pozítří, o víkendu je pak položí do svých revírů. Po dobu čtrnácti dnů se nedoporučuje chodit se štěkajícími svěřenci na vycházku do lesů a polí.

"Pokud návnadu pes rozkouše, nic se mu nestane. Je ale chybné se domnívat, že tímto je uchráněn před vzteklinou, očkování u veterináře bude nutné. Jestliže ale zvíře spolkne celou tobolku, je třeba vyhledat zvěrolékaře - mohla by uváznout ve střevě a způsobit vážné zdravotní komplikace," dodává Radek Axman.

Položené návnady začnou lišky konzumovat postupně, po třech dnech zmizí asi třicet procent z celkových osmnácti tisíc dávek. Myslivci je pak kontrolují po týdnu, tehdy bývá jejich úbytek zhruba osmdesátiprocentní.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info