REKORDNÍ JELEN Z PONĚŠIC

V říjnu loňského roku se v některých novinách objevila zpráva o ulovení neobvykle silného jelena ministrem zemědělství ing. Janem Fenclem. Místem lovu byla jihočeská obora Poněšice a zasvěcení tušili, že oním úlovkem bude nejsilnější místní jelen. Dne 15. prosince loňského roku se v oboře sešla mezinárodní komise CIC, aby významnou trofej ohodnotila. Svět myslivosti byl při tom.

Jelen, kterého 14. září 2001 ulovil ministr zemědělství, byl jedním z prvních potomků oborní zvěře a zvěře dovezené na osvěžení krve ze Slovenska. Poněšický oborník František Řehoř si ho začal všímat přibližně v jeho pěti až šesti letech, kdy se začal jevit jako nadějný kus. V té době již mezi svými vrstevníky vynikal silou paroží. Když mu bylo devět let, jeho paroží mělo podle shozů hodnotu 215 - 220 bodů CIC. Vloni po ulovení vážil vyvržený bez hlavy 170 kg.

Vývoj jelenova paroží oborník sledoval a hodnotil podle shozů. Celkem se mu podařilo shromáždit deset párů, tři páry se nenašly. Paroží se po celou dobu vyznačovalo výraznou délkou očníků a opěráků a ušlechtilostí korun. Hmotnostně bylo ve srovnání s ostatními jeleny rovněž nadprůměrné (shozy v posledních letech vážily okolo 13 - 14 kg). "Ve všem, co má dobrý jelen mít, vynikal,” poznamenává dnes František Řehoř.

Podle vývojové řady shozů se odhadovalo, že ve dvanáctém roce jelenova života bude síla jeho paroží kulminovat a hrozilo, že "půjde dolů”. Jelen se navíc v té době již výrazněji nezapojoval do říje - říjiště ovládli jeho mladší následovníci. Proto se diskutovalo o jeho ulovení, ale nakonec zvítězil názor posunout lov o další rok a zkusit, zda paroží přece jen ještě o něco nezmohutní. Nestalo se, v loňském roce došlo k mírnému poklesu na hodnotu mírně nad 240 bodů, a tak padlo definitivní rozhodnutí ulovit jej v roce 2001, ve 14. roce života. Jak se při bodování ukázalo, bylo to dobré rozhodnutí.

PROČ PRÁVĚ MINISTR?

Tuto otázku si zřejmě položí mnohý myslivec. Jak to, že tak silného jelena nenechají ulovit poplatkovému lovci? Kdo se vyzná v bodovacích tabulkách a cenících poplatkových lovů, dokáže odhadnout výslednou sumu, kterou by lovec zaplatil, a vzápětí zatajit dech. Podle ing. Jiřího Olivy, generálního ředitele s. p. Lesy České republiky (LČR), který oboru spravuje, byl hlavním důvodem k tomuto rozhodnutí fakt, že všechny trofeje nejsilnějších poněšických jelenů "zmizely” u zahraničních lovců a v České republice dosud nezůstal žádný z významných výsledků poněšického oborního chovu, který by dokládal jeho stále se zvyšující kvalitu. Proto padlo v souvislosti s lovem rozhodnutí oslovit současného ministra zemědělství. Trofej tak zůstane v majetku státu a veřejnost si ji bude moci prohlédnout na významných mysliveckých akcích. Premiéru bude mít pravděpodobně na výstavě Silva Regina, která se bude konat v dubnu letošního roku v Brně. Paroží bude poté vystaveno na Lesní správě LČR v Hluboké nad Vltavou.

A JE TO ... NOVÝ NÁRODNÍ REKORD!

Při bodování významných trofejí, které aspirují na zápis do horních příček národních příp. mezinárodních přehledů, je zapotřebí odpovídající hodnotitelská komise. V Poněšicích se k tomu účelu sešla mezinárodní komise expertů CIC, jejímž předsedou byl prof. ing. Josef Hromas, CSc. a členy ing. Josef Feuereisel, Ph.D. a pánové Ivica Lovrič z Chorvatska a Božidar Radišič ze Slovinska. Ještě před hodnocením jelenova paroží stihla komise změřit několik dalších trofejí, mezi nimiž vynikl silný daněk z obory Stanoviště v okrese Cheb (215,12 bodů CIC, v pořadí šestá nejsilnější trofej v ČR a desátá na světě) a dále trofej zubra pocházející z polské Pusty Boriecké (aktuálně druhá nejsilnější trofej světa).

To hlavní však teprve mělo přijít a nutno říci, že většina přítomných prožívala vygradovanou atmosféru stejně nervózně. Kromě zpráv z tisku se totiž po českých luzích a hájích již nesly různé fámy a díky určitému informačnímu embargu ze strany LČR se vědělo pouze, že šlo o kapitálního jelena na vrcholu sil a že bodová hodnota jeho paroží přesáhne hranici 240 bodů.

Když oborník vstoupil s trofejí nerovného osmnácteráka přes rameno do sálu poněšické lovecké chaty na Cirhanu, bylo jasno, že tyto informace platí. Trofej šla nejdříve na váhu, která ukázala hodnotu 14,2 kg. Paroží poté obstoupili členové hodnotitelské komise a pánové Lovrič s Radišičem začali pečlivě měřit jeho parametry, zatímco prof. Hromas s ing. Feureiselem zapisovali naměřené hodnoty. Jakmile bylo vše změřeno, usedl předseda hodnotitelské komise k bodovací tabulce a začal počítat body. Když vše sečetl a vzhlédl k přítomným, objevil se na jeho tváři charakteristický úsměv: "Konečně 250 bodů!” Tedy přesně 250,89 bodů CIC, což znamená nejen nový národní rekord (dosud 246,40 bodů - trofej jelena z českokrumlovského panství Schwarzenbergů z roku 1730), ale rovněž dosažení a překročení určité magické hranice, jak značil odlehčený výdech prof. Hromase.

Následoval slavnostní přípitek, upřímné gratulace Františku Řehořovi a poděkování za jeho práci. Letos to bude 17 let, co nastoupil do funkce oborníka a během své kariéry dokázal povznést kvalitu místní jelení zvěře o kategorii výše. "Není to jen má zásluha. Podíl na úspěchu má celý tým lidí, na které se mohu spolehnout. A věřím, že po tomto kapitálním jelenovi budou následovat další. Již teď zde dorůstá generace, která na to má.”

Ing. David Vaca, Ph.D.

Svět myslivosti č. 1/2002

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info