Rezervace Krkaňka je poničena!

Vedoucí nasavrcké Správy chráněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta objevil poničený úsek lesa chráněného státem. Buky a borovice u Českých Lhotic pokáceli neznámí muži, kteří dřevo z místa nestačili odvézt.

Chrastečtí policisté společně s kriminalisty pátrají po mužích, kteří chtěli vytěžit vzrostlé buky v přírodní rezervaci Krkaňka.

"Vykáceli asi sto metrů krychlových dřeva a těžbou poškodili větší množství dalších stromů," tvrdí Iveta Beránková z tiskového oddělení Okresního ředitelství Policie ČR v Chrudimi. Jak dodává, věcí se vedle policie začala zabývat také Česká inspekce životního prostředí.

"Způsobená škoda bude vyčíslena dodatečně. V každém případě je ale skutek veden jako trestný čin ohrožení životního prostředí," doplňuje informaci Iveta Beránková.

Visáky ohrožují život

Vedoucí nasavrcké Správy chráněné krajinné oblasti Železné hory František Bárta je pustošením přírodní rezervace otřesen, následky necitlivého zásahu objevil osobně při pravidelné obchůzce lesní stráže.

"Byli to raubíři, jiné pojmenování pro ně nemám. Buky a borovice jsou sice pořezány, ale většina z nich neleží na zemi -opírá se totiž o další stromy. Takzvané visáky mohou ohrozit životy lidí, jsou velice nebezpečné," říká František Bárta. Přírodní rezervace Krkaňka je poničena na půlhektarovém území, pachatelé dřevo ani nestačili z místa odvézt.

František Bárta okamžitě kontaktoval policii.

"Někoho jsem v lese předtím zahlédl, ale byl daleko. Je to problém, podle nového zákona může sice stráž zadržet podezřelou osobu a přivolat policii, ale v praxi k tomu příliš prostředků nemá. Buď ho čeká napadení, anebo mu ten člověk prostě uteče. Jediným řešením je být v úkrytu, nepozorovaně zavolat policii a teprve po jejím příjezdu vandala či zloděje oslovit," vysvětluje Bárta.

Drancování znají na Šumavě

Spoušť v přírodní rezervaci je prvním případem, který byl na území Chráněné krajinné oblasti Železné hory zaznamenán. Pustošení tohoto typu ale dobře znají ekologové v jižních Čechách.

"Tam je to skutečně morbidní. Kdosi koupí les, počká rok a najme si firmu, která stromy pokácí a zmizí. Majitel přijde a řekne: stalo se, tak já to uklidím. Mám sice škodu, ale nebudu ji uplatňovat. Dřevo potom prodá, má vyděláno a před zákonem je čistý," vysvěluje František Bárta postup při drancování českých lesů.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info