Rumunsko: Bojuje šířením kyanidu v řekách Sedmihradska

České noviny 4.2.2000

Rumunsko: Bojuje šířením kyanidu v řekách Sedmihradska

BUKUREŠŤ 4. února (ČTK) - Rumunští odborníci údajně zastavili odtékání odpadních vod obsahujících kyanid, které kontaminovaly dvě řeky na nejzazším severu Rumunska. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na župní úřad v Maramureši.

Více než 100.000 metrů krychlových vody smíšené s kyanidem vyteklo v úterý z odkalovací nádrže u zlatého dolu v oblasti řek Lapuš a Someš, když se v délce 25 metrů protrhla hráz nádrže. Hráz se podařilo opravit ve středu.

V úterý přesahovala koncentrace kyanidu v obou postižených řekách 800krát přípustnou úroveň, oznámilo rumunské ministerstvo životního prostředí, aniž ovšem zveřejnilo další údaje o míře znečištění.

Postižený terén byl ošetřen chloranem sodným, který neutralizuje kyanid, zatímco zlatý důl byl zavřen, dokud komise odborníků neprovede analýzu stupně znečištění podzemních vod.

Bukurešť upozornila maďarské úřady na znečištění, které by eventuálně mohlo zasáhnout i jugoslávské území (Someš se na maďarském území vlévá do Tisy, která pak na svém dolním toku směřuje k Dunaji v severní částí Srbska).

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info