Rumunsko začalo s čištěním Somoše; v Tise těžké kovy

České noviny 16.2.2000

Rumunsko začalo s čištěním Somoše; v Tise těžké kovy

BUKUREŠŤ/BĚLEHRAD/BUDAPEŠŤ 16. února (ČTK) - První sérii opatření k odstranění kyanidové skvrny z řeky Somoš u zlatého dolu Baia Mare dnes zahájily rumunské úřady. Za sedmnáct dnů od úniku kyanidového roztoku, který se v dole používá při oddělování zlata od horniny, jedovatá látka zamořila řeku Tisu protékající Maďarskem a Jugoslávií a dostala se do Dunaje.

Ekologové dnes oznámili, že rozbory prokázaly vyšší než přípustnou koncentraci těžkých kovů v jugoslávské části Tisy. Ekologická katastrofa způsobila uhynutí mnoha tun ryb a vážně poškodila celý ekosystém povodí.

Podle představitelky rumunského ministerstva životního prostředí Liliany Maraové rumunští odborníci sypou do řeky Somoš v místě znečištění velké množství chlornanu sodného, který neutralizuje kyanid.

Maraová uvedla, že aktuální koncentrace kyanidu v rumunském přítoku Tisy je 0,19 miligramu na litr vody, což je 19krát více, než povoluje limit. V přecházejících dnech byla údajně zjištěna koncentrace až 0,33 miligramu na litr.

Jugoslávské ministerstvo zemědělství, lesů a vod dnes oznámilo, že analýzy vod Tisy odhalily přítomnost těžkých kovů v této řece. Úroveň kyanidu v Tise je prý pod přípustným maximem, ale hladina železa a mědi zjištěná při zkouškách je vyšší než povolený limit. Přesnější číslo ministerstvo neuvedlo.

Ekologové nyní analyzují mrtvé ryb z Tisy, které mají určit přítomnost kyanidu a těžkých kovů.

"Mrtvé ryby pokrývají hladiny řek. Na 400.000 ptáků, jež v zimě hnízdí na jugoslávské části Dunaje, je ohroženo," konstatoval dnes známý jugoslávský ekolog Radoje Lausević. Podle jeho slov existuje reálná hrozba, že po průniku kyanidu do spodních vod bude kontaminován celý tamní potravinový řetězec.

Srbské úřady již varovaly zemědělce, aby nekonzumovali a neprodávali plodiny, které pěstují poblíž řek Tisa a Dunaj. Rybáři oznámili, že v úterý byli nuceni spálit zhruba 12 tun otrávených ryb.

Maďarsko a Jugoslávie již požádaly Rumunsko o kompenzaci škod. Bukurešť však jejich požadavky odmítla.

Odborníci z australské těžební společnosti Esmeralda, která společně s rumunským státem vlastní zlatý důl v Baia Mare, odmítli odpovědnost za nynější katastrofu v Tise a Dunaji, protože prý neexistují žádné jasné důkazy, že řeky pustoší kyanid.

Tým australských odborníků dnes dorazil do Baia Mare. Očekává se, že výsledky své analýzy zveřejní koncem týdne.

Kyanid se do Dunaje dostal z řeky Tisy, která byla zamořena svým rumunským přítokem Somešem protékajícím kolem zlatého dolu v Baia Mare, kde došlo 30. ledna k havárii a pravděpodobně také úniku kyanidu do vody.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info