Sběr tříděného odpadu v Praze

V každé kulturní společnosti je separace odpadu dnes již samozřejmostí každodenního života. Aby tomu tak bylo i v našem hlavním městě, probíhá v různých lokalitách Prahy osvětová akce odboru infrastruktury města Magistrátu hl. m. Prahy ve spolupráci s Pražskými službami, a. s., a Imp-servisem, s. r. o.

Od poloviny srpna jsou na předem určeném místě instalovány stánky, kde příslušní pracovníci města a zúčastněných firem poskytují informace o nakládání s odpady nejen v domácnostech, ale i v živnostenské sféře. Součástí akce je i výstava používaných kontejnerů na odpady a sběrových vozidel. Po Staroměstském náměstí, Můstku, nám. Míru a Karlově náměstí zavítalo "Odpadové fórum" 21. září do parku Přátelství u parkoviště obchodního domu BILLA v Praze 9 a v prvním říjnovém týdnu na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3. V ostatních částech Prahy se budou akce pořádat v jarních měsících roku 2002. Povinností občanů je třídit odpad, tj. oddělovat recyklovatelnou a nebezpečnou složku komunálního odpadu od složek dále nevyužitelných, které lze uložit na skládku komunálního odpadu nebo energeticky využít ve spalovně TKO. K tomu by měl sloužit následný výčet různých druhů odpadů a způsoby jejich sběru. Směsný komunální odpad je definován jako odpad z domácností a živností. Vněm by se neměl vyskytovat odpad určený k recyklaci, nebezpečný a velkoobjemový. Kontejnery, případně popelnice na tento druh odpadu jsou u každého obytného, kancelářského nebo výrobního objektu. Velkoobjemový odpad obsahuje např. dřevěný odpad (nábytek), kovové odpady (pračky, sporáky), pneumatiky a podobně. Nepatří sem však chladničky. Kontejnery na velkoobjemový odpad se přistavují v termínech podle harmonogramu na předem určených místech. Separovaný odpad je odebírán od občanů v Praze prostřednictvím cca 3.000 stanovišť s barevnými kontejnery. Modré kontejnery jsou určeny na papír (noviny, časopisy, kartony, neznečištěné papíry). Nepatří sem znečištěné papíry, kovové části, papír s folií, krabice od nápojů a podobně. Žluté kontejnery jsou pro plastové lahve, plastové folie a neznečištěné plastové obaly. Plastové láhve před vhozením je třeba sešlápnout a zbavit vzduchu. Bílé kontejnery a zelené kontejnery jsou určeny na sklo. Do kontejnerů se sklem vkládejte pouze čistě vymyté obaly bez korkových a kovových zátek. Nebezpečná složka komunálního odpadu zahrnuje baterie všech druhů, oleje, zářivky, teploměry, kyseliny, zásady, barvy, ředidla, kosmetiku, fotochemikálie, léky, lepidla, spreje, chladničky a podobně. Sběr této specifické složky komunálního odpadu nelze realizovat prostřednictvím volně přístupných kontejnerů, jako je to u papíru, plastů a skla. Sběr je na území Prahy organizován prostřednictvím:

ţ Mobilního sběru nebezpečné složky komunálního odpadu

Nebezpečné odpady od občanů odebírají proškolené osádky speciálních sběrových vozidel. Vozidla jezdí v průběhu roku po 250 zastávkových trasách v Praze dle schváleného harmonogramu, vždy od pondělí do čtvrtka, zpravidla v odpoledních hodinách v čase od 15 do 19 hod. Na stání sběrového vozidla občany upozorní světelná a zvuková signalizace.

ţ Stabilních sběrových míst nebezpečné složky komunálního odpadu

Na 21 sběrových místech lze odložit většinu z nebezpečných odpadů, na deseti místech i vyřazené chladničky.

ţ Lékáren pro sběr neupotřebitelných léků a injekčních stříkaček diabetiků

Léky lze vrátit do některé z250 pražských lékáren. Diabetici, kteří si aplikují inzulin, si mohou v osmnácti pražských lékárnách vyzvednout speciální papírové kontejnery na injekční stříkačky a po jejich naplnění také odevzdat. Připravuje se rozšíření počtu lékáren s touto službou pro diabetiky.

ţ Sítě 550 základních a středních škol na území hl. Prahy a úřadů městských částí, kde lze odevzdávat všechny druhy drobných baterií a monočlánků používaných v domácnostech.

Každý Pražan má vedle výše popsaných variant možnost navštívit některý ze čtyř sběrných dvorů hl. m. Prahy a využít jej k odložení odpadu. Ve sběrných dvorech může odevzdat téměř veškerý odpad včetně nebezpečné složky komunálního odpadu. Sběrné dvory jsou k dispozici občanům s trvalým pobytem na území hl. města, po předložení občanského průkazu zde mohou zdarma odevzdat svůj odpad. Mnozí občané nevědí, že chladničky patří mezi nebezpečný odpad vzhledem ke svému obsahu chlorfluoruhlovodíků. Vyřazené chladničky proto nedávejte do velkoobjemového odpadu, ani je nenechávejte stát na ulici. Pro svou velikost se chladničky nesbírají v rámci mobilních sběru nebezpečné složky komunálního odpadu. V Praze je určeno deset stabilních sběrových míst, kde lze chladničky odevzdávat. V Praze může každý prodejce uzavřít smlouvu s městem a následně pak zdarma odevzdávat chladničky ve společnosti Imp-servis, s. r. o. Novinkou v nakládání s nebezpečnou složkou komunálního odpadu na území Prahy je sběr použitých baterií, který byl zahájen 1. 10. 2001. Na téměř všech úřadech městských částí, základních a středních školách jsou umístěny červené kontejnery s označením "Použité baterie". Do těch lze odkládat nefunkční baterie, běžně používané v domácnostech. Sběr baterií má ve školách zejména výchovnou úlohu. Doufáme, že prostřednictvím našich dětí se nám podaří oslovit i dospělé občany, a zvýšit tak zájem o ekologický přístup k řešení problematiky odpadů. Chtěli bychom proto touto cestou poděkovat všem ředitelů a učitelům za pochopení a vstřícnost při organizaci této akce.

Veškeré dotazy o nakládání s odpady vám zodpoví pracovníci úřadů městských částí, pracovníci Magistrátu hl. města Prahy - odboru infrastruktury města na telefonním čísle 24 48 42 29 nebo pracovníci společnosti Imp-servis, s. r. o., na telefonním čísle 66 31 09 62. Další informace můžete získat na internetové adrese: www.prague-city.cz, nebo o ně požádat na e-mailové adrese: imp@imp-servis.cz.

Tisk

Další články v kategorii Ekologie

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info